Kommuner: Vi strammer op efter KMD-skandale

Kommuner fortæller, at de har øget opmærksomhed på udbudsreglerne efter KMD-skandalen, viser rundspørge.

Artikel top billede

(Foto: Torben Klint)

Den omfattende sag om ulovlige it-kontrakter hos 28 kommuner har ændret embedsmændenes fokus på, at reglerne i forbindelse med it-udbud overholdes.

Det fortæller kommunerne i en rundspørge, som Computerworld har lavet blandt de 28 kommuner, der havde indgået KMD-kontrakter uden om udbud.

Således oplyser 18 af kommunerne, at de har skærpet deres fokus på udbudsreglerne.

Hos Hillerød Kommune, der havde tegnet en ulovlig kontrakt på op imod 50 millioner kroner, har man ligefrem afsat penge til formålet.

"Byrådet har afsat 1 million årligt til at styrke kommunens evne til at konkurrenceudsætte it-kontrakter m.v.," skriver kommunen i rundspørgen.

I Roskilde Kommune oplyser man, at der er "en øget bevågenhed specielt omkring juraen vedrørende udbud."

"Således er der taget skridt til ansættelse af yderligere juridisk ekspertise i kommunen med direkte adresse til udbud," skriver kommunen.

Hos Norddjurs Kommune har man gennemgået alle it-kontrakterne, hvilket har ført til konklusionen, at flere af dem skulle i udbud.

"Endvidere er der nedsat en arbejdsgruppe vedrørende udarbejdelse af en ny vejledning om udbud," skriver kommunaldirektøren.

Andre kommuner taler om indskærpelse af udbudsreglerne i organisationen.

Nej - uændret fokus 
Nogle kommuner tager sagen mere afslappet.  
 
På spørgsmålet om sagen og Konkurrencestyrelsens afgørelse har givet anledning til andre tiltag eller lignende i kommunen vedrørende udbud er svaret nej fra seks kommuner i rundspørgen.
 
"Nej, ikke ud over opsigelsen af den i spm 1 nævnte kontrakt (den ulovlige KMD-kontrakt, red.)," skriver Holstebro Kommune, der er en af de kommuner, der har opsagt KMD-kontrakten.

Hos Thisted Kommune, kører den ulovlige kontrakt fortsat, og kommunen "agter at lave udbud i en eller anden form" i fremtiden.

Her er svaret også nej på, hvorvidt der er lavet yderligere tiltag. 

Du kan læse alle kommunernes svar her.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg