Spar tusindvis af kroner på at holde firmaets pc'er opdaterede

Microsoft tilbyder 30 dages gratis prøveperiode af sit nye cloud-baserede pc-management system Intune. Mindre virksomheder kan spare tusindvis af kroner med systemet, hævder rapport.

Artikel top billede

Microsoft har lanceret en ny Windows-management-løsning, der formentlig kan være med til at gøre det nemmere for it-ansvarlige i mindre virksomheder at holde styr på Windows-computere, når det kommer til opdateringer og sikkerhedsforebyggelse.

Der går nemlig meget tid med at opdatere pc'erne i mindre virksomheder.

"Små og mellemstore virksomheder bruger ofte uforholdsmæssigt mange ressourcer på vedligeholdelse af pc'er - enten internt eller eksternt. Det er en dyr affære. Cloud-løsninger overtager efterhånden meget af denne drift, som man tidligere har skullet betale menneskehænder for at lave. Windows Intune er et godt eksempel på, hvordan teknologi kan være med til at automatisere processer og lette arbejdet for it-driftsansvarlige," siger analytiker Anders Elbak fra IDC Danmark.

Kan du spare 38.000 kroner om året?

Anders Elbaks amerikanske kollegaer i IDC har gennemført en undersøgelse, der viser, at virksomheder kan spare 702 dollar (3.790 kroner) per pc ved at indføre Windows Intune til at administrere virksomhedens pc'er.

Microsoft sponserede IDC-undersøgelsen, og man skal selvfølgelig være påpasselig med at overføre en amerikansk undersøgelse til danske forhold, men holder de amerikanske tal, vil en virksomhed med 10 ansatte, der hver har en pc, kunne opnå en besparelse på 7.020 dollar eller omkring 38.000 kroner om året.

En konsol til at opdatere samtlige pc'er

Windows Intune giver mulighed for at opdatere og kontrollere samtlige Windows-pc'er i din virksomhed, uden at du behøver at installere en ekstra server. Administrationen foregår via en web-baseret administrationskonsol, og Microsoft sørger for at vedligeholde den cloud-baserede del af løsningen.

Det kan jo være lidt af en opgave at holde sig ajour med samtlige nødvendige opdateringer til Windows. Du skal stadig tage stilling til, hvilke opdateringer du lægger på pc'erne i virksomheden, men med Windows Intune er det enkelt at bestemme hvilke opdateringer, der skal lægges på hvilke pc'er. Se nedenstående video, der giver en kort introduktion til Windows Intune.

Overblik over pc'er og mulighed for fjernkontrol

Windows Intune giver også et overblik over, hvilke programmer der er installeret på de enkelte pc'er, ligesom der er mulighed for at lave fjernstyring af en brugers pc, hvis brugeren har problemer.

Windows Intune er tilgængelig i Danmark nu. Listeprisen er 82 kroner pr. bruger pr. måned.

Microsoft tilbyder også virksomheder at prøve Windows Intune i 30 dage gratis. Læs mere her

Microsoft anvender lanceringen af Windows Intune til at slå et slag for Windows 7 og opfordrer Windows XP-brugere til at opgradere til Windows 7.

Serviceleverandører klar med løsninger

Hvis du ikke selv vil installere Windows Intune og Windows 7, så vil diverse hosting- og service-leverandører i den kommende tid komme med tilbud.

En af dem er Servicegruppen, der ser Windows Intune som en god mulighed for at hjælpe mindre virksomheder med at få styr på Windows-pc'erne.

"For os er Windows Intune en kærkommen cloud-løsning, der giver os mulighed for at hjælpe virksomheder med under 100 brugere til de samme services, som større virksomheder nyder godt af. Med blåstemplingen af Microsoft-standarden sikrer vores kunder sig, at de med Windows Intune kan undgå inkompatible og hjemmestrikkede løsninger," siger Martin Høyer, leverancechef fra Servicegruppen.

Politiets Efterretningstjeneste

Tech lead for AI og machine learning i PET

Københavnsområdet

SOS International

Cloud Native Architect

Midtjylland

PensionDanmark

Senior Data Specialist til Data Hub

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Barco

Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS