Nu skal du betale for Google Apps

Google ændrer nu vilkårene for virksomheders brug af Gmail og resten af Google Apps. Se ændringerne her.

Artikel top billede

I dag er det gratis at bruge Google Apps, hvis man har op til 50 brugerkonti i sin organisation, men det ændrer sig nu.

I fremtiden skal virksomheder nemlig bruge betalingsudgaven, hvis de ønsker at bruge pakkeløsningen fra Google.

Google Apps gør det muligt at køre Gmail, Google Kalender, Google Dokumenter og andre Google-tjenester på eget internetdomæne.
 
Pakkeløsningen voksede betragteligt i slutningen af sidste år og rummer nu mere end 60 forskellige apps.

Om det er baggrunden for, at Google nu begrænser antallet af gratis brugerkonti for Google Apps er uvist, men fremover vil det komme til at koste penge for selv små virksomheder at tage Google Apps i brug. 

Max 10 brugere 
Fra og med den 10. maj bliver gratisudgaven begrænset til kun at understøtte op til 10 brugerkonti. Ønsker du flere, må du betale. 

Har du allerede en gratiskonto med over 10 brugere, skal du ikke pludselig til at betale, for ændringen gælder kun for nye brugere.

Samtidig kan uddannelsesinstitutioner og almennyttige organisationer fortsat bruge tjenesten gratis uanset størrelsen, som de altid har kunnet.

Ny fleksibel betalingsmodel 
Samtidig med, at flere virksomheder skal til at betale, lancerer Google en ny betalingsmodel.

Før kostede det 50 dollar (265 kroner) årligt per bruger med en bindingsperiode på et år.

Sådan kan man fortsat betale, men nu giver Google mulighed for, at virksomhederne i stedet betaler fem dollar (27 kroner) per bruger om måneden. Den nye betalingsmodel er uden binding og derfor optimal, hvis man ønsker en større fleksibilitet.

Læses lige nu

    Annonce

    Statens IT

    Statens IT søger 3 fuldtidskoordinatorer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Specialister til Netværksoperations til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S