Så er den nye Ubuntu klar

Årets første udgave af styresystemet Ubuntu kommer i dag. Den starter en helt ny epoke for open source-systemet ved at brænde to broer.

Artikel top billede

Brugerfladen Unity er en af nyhederne i Natty Narwhal.

Ubuntu 11.04, med kælenavnet Natty Narwhal, er klar til download fra den 28. april 2011.

Udgaven af styresystemet med det afrikanske navn har fået en helt ny brugerflade og bryder således et langt samarbejde med skrivebordsmiljøet Gnome.

Den nye brugerflade er blevet døbt Unity, og den er skabt af Ubuntu og Canonical, der er firmaet bag distributionen.

Skiftet er sket, fordi Ubuntu-folket vil sende styresystemet ud til en bredere variation af platforme som eksempelvis tablet-pc'er og netbooks, mens Gnome satser mere på den traditionelle pc-platform.

Samtidig har udviklerne vurderet, at Unity vil give en smukkere brugerflade, der minder mere om den, man kender fra Mac og mindre om Windows, der ellers har været forbilledet.

Det er dog stadig muligt at vælge Gnome-brugerfladen, hvis man ønsker det.

En drømmemis

Et andet stort samarbejde, der er blevet opløst, er parforholdet mellem Ubuntu og OpenOffice.

Oracle har ikke ønsket at fortsætte udviklingen af OpenOffice, hvilket betyder, at det er kontorpakken LibreOffice, der fremover bliver standard i Ubuntu.

Natty Narwhal kan hentes på Ubuntus webside.

Ubuntu har en udgivelsescyklus på seks måneder, hvilket betyder, at den næste udgave kommer til oktober.

Den er blevet navngivet Oneiric Ocelot, der betyder noget i retning af drømmende vildkat.

Læs også: Næste Ubuntu får helt nyt ansigt og småfejl

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Lector

    AI kan effektivisere, højne kvaliteten og øge transparensen

    Med version 7 af TeamShare tager Lector næste skridt og bygger en platform for AI-agenter, der i højere grad kan følge medarbejderen gennem hele arbejdsprocessen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S