Skriv endnu hurtigere på din mobiltelefon - og på dansk

Understøttelse af Windows Mobile er blandt nyhederne fra SlideIT, der gør det hurtigere at skrive på din mobiltelefon. Også på dansk.

Artikel top billede

Da Business Center i forrige uge skrev om muligheden for at anvende Swype som en alternativ måde at anvende det virtuelle tastatur på forskellige smartphones, var det en artikel, der blev læst med interesse af mange læsere.

Blandt andre Bjarne Floridan Petersen, der som andre læsere pegede på et konkurrerende produkt til Swype, nemlig SlideIT, som findes med understøttelse af det danske sprog.

"Jeg er vildt glad for det og har brugt det 4-5 måneder," skriver Bjarne Floridan Petersen blandt andet i en mail.

SlideIT fungerer grundlæggende på samme måde som Swype, ved at lade fingeren glide hen over de bogstaver, som et ord består af, i stedet for at taste hvert enkelt bogstav ind. Dermed bliver skrivehastigheden sat væsentligt i vejret.

Specielt er Bjarne Floridan Petersen glad for Slide IT's måde at give mulighed for at rette et forkert ord. Her skal man blot røre ved det pågældende ord, og så viser SlideIT tilsvarende ord, som du derefter kan vælge det korrekte ord ud fra. Det er også nemt at tilføje eventuelle ord som SlideIT ikke kender.

Slide IT understøtter dansk blandt de mere end 40 forskellige skriftsprog som softwaren kan forstå.
 
Du kan downloade gratis 15-dages prøveversioner til Android, Windows Mobile og Symbian her.

Mere om samme emne

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2025

    Få den nyeste viden om værktøjer, der kan optimere hele din virksomhed med udgangspunkt i AI og fleksibilitet.

    It-løsninger | København Ø

    Automatisering med Copilot & Agentic AI

    Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

    Sikkerhed | Online

    Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

    Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
    Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Morten Eskildsen som UX Lead. Han skal især beskæftige sig med styrke bureauets kompetencer inden for UX og digital strategi i konsulentteamet og arbejde på tværs af alle afdelinger. Han kommer fra en stilling som CDO, UX & Digital Strategy Consultant hos Zupa. Nyt job

    Morten Eskildsen

    Signifly

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Jacob Vildbæk Jensen som Datateknikerelev ved afd. Herning og afd. Rødekro. Han har tidligere beskæftiget sig med tjenerfaget,. Nyt job