Apple: Vent med Vista!

Apple advarer iPod-brugere med Windows-PC'er mod at opgradere til Vista.

Apple advarer Windows-brugere mod at opdatere til Vista. Det sker efter en række inkompatibiliteter er dukket op.

Ifølge Apple virker de fleste Windows Vista-PC'ere med den nyeste iTunes (version 7.0.2), men alligevel anbefaler de at vente med at opgradere til Vista.

Kompatibilitetsproblemerne mellem iPod og Vista er alt fra banale til katastrofale. Mest alvorligt er det, at brugen af Windows' indbyggede "Sikker fjernelse af hardware"-funktion kan ende med at ødelægge iPod'en. Apple understreger, at man altid skal bruge "Skub ud"-funktionen i iTunes i stedet.

Derudover kan rettighederne til musik og video købt gennem iTunes Store mangle, og kalendere og kontakter ikke synkronisere automatisk med PC'en.

Apple og Microsoft samarbejder på en løsning, og en ny version af iTunes med rettelser er klar i løbet af et par uger.

Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

Navnenyt fra it-Danmark

Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

Arjuna Enait

Idura

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

Per Claus Henriksen

Alcadon ApS

Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

Allan Bo Christiansen

Simple Agency Group A/S

Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Jul Jakobsen

Region Nordjylland