En million står i kø til Googles bølge

Google fortsætter udrulningen af Google Wave med 100.000 nye testere i dag. Er du i blandt?

Som lovet har Google i dag ladet 100.000 nye betatestere ind på tjenesten Google Wave.

Det vil sige, at mange af de personer, der har stået på venteliste, nu får lov at prøve kræfter med kommunikationsredskabet, der ifølge Google kan revolutionere vores måde at samarbejde og kommunikere på.

Hvis du ikke er sluppet igennem nåleøjet i dag, så er der mulighed for at skrive sig op på ventelisten her. Der skulle være op mod en million ansøgere, så tålmodighed er påkrævet.

Wave er blevet omtalt som realtime kommunikation på speed. Ifølge Googles egen forklaring er det et socialt samarbejdsværkstøj, hvor flere brugere simultant kan arbejde sammen om med dokumenter, billeder, kort og andre elementer fra nettet.

Husk i øvrigt at se ComONs video-gennemgang af Google Wave her.

Wave er søsat af de to danske brødre, der også satte fut i Google Maps. Maps er blevet yderst populært på grund af de mange muligheder for at bruge Maps i andre konstellationer på grund af den frihed som API'en giver udviklere. Det samme økosystem forsøger Google at opbygge omkring Google Wave. Se nogle af tilføjelserne via link til højre.

For at tilskynde endnu flere udviklere til at kigge i retningen af Wave, så har Google luftet muligheden for at lave en betalings butik - en app store - hvor udviklerne kan opkræve penge for deres tilføjelser.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Opentext

    Identity er omdrejningspunkt for AI, applikationer og angreb og kræver klar governance

    Det gælder om at reducere risici – fra medarbejdere over privilegerede brugere til maskinidentiteter.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Rikke Badsberg som ServiceNow Specialist. Hun kommer fra en stilling som ServiceNow administrator and developer hos Kamstrup. Nyt job

    Rikke Badsberg

    Adeno K/S

    Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

    Susanne Sønderskov

    Sourcing IT