Dansk pc-projekt breder sig i Nepal

Et dansk projekt med specialudviklede computere til to skoler i Nepal har nu spredt sig til 27 skoler i det fattige land.

For et år siden modtog lærere og elever på to skoler i Nepal specialudviklede computere fra foreningen Dansk IT. En donation fra it-firmaet 7N gjorde det muligt at forsyne 138 børn og 22 lærere på to skoler i Kathmandudalen i Nepal med hver deres specialudviklede børne-pc. Nu har det nepalesiske undervisningsministerium startet lignende projekter for elever og lærere i 2., 3., og 6. klasser på cirka 26-27 skoler i 6 forskellige kommuner. Det har erfaringerne fra det danske projekt, der har inspireret til den nationale satsning på it i skolerne.

»I næsten et år har eleverne på de to skoler i pilotprojektet haft mulighed for at tage børne-pc´erne med hjem, og på trods heraf er ikke én eneste pc blevet mistet eller stjålet. Det er især bemærkelsesværdigt, hvis man tænker på, at mange af børnene kun er seks - syv år gamle og går over halvanden time hver dag gennem tyndt befolket og bakket område for at komme i skole,« siger Rabi Karmacharya fra Open Learning Exchange (OLE) i Nepal, som er en lokalt forankret støtteorganisation.

Netop muligheden for at tage børnecomputeren med hjem betyder at de øvrige familiemedlemmer også kan drage nytte af børne-pc'ens muligheder.

Undervisningsministeriet i Nepal står for støtten til to af kommunerne, mens OLE Nepal støtter skolerne i de fire andre kommuner. Erfaringerne fra Nepal skal bruges i lignende pilotprojekter i andre lande. Formålet er via pilotprojekterne at overbevise de pågældende landes myndigheder og andre donorer om, at det giver god mening at udbrede børne-pc-projekter.

Læs mere om projektet i denne blog.

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job