Onlinebureauer stifter kollektiv

Under navnet Profui Familiáris finder man syv danske onlinebureauer, der prøver at slå pjalterne sammen på en ny måde.

Virksomhedsfusioner ender ofte i fiasko. Det mener syv onlinebureauer, der netop har slået sig sammen, men som forsøger at undgå fiaskoen ved at gøre samarbejdet til en "netværks-organisation".

Profui Familiáris er navnet på den paraply, som firmaerne lægger sig under.

Medstifter af moderselskabet Profui.dk, Kasper Kjærbye Larsen, fortæller, at friheden skal sørge for, at man ikke klemmer de oprindelige stiftere og talenterne ud i kulden.

»Vellykkede bureausamarbejder er set før, men bureauerne er dybest set også konkurrenter, der udbyder de samme services. Enhederne i Profui Familiáris komplementerer hinanden og har ikke som mission at være specialister indenfor alle discipliner,« forklarer Kasper Kjærbye Larsen, der har stiftet Profui med tidligere kollegaer fra Sitecore.

Netværks-organisationen Profui Familiáris samler ud over Profui også firmaerne: Adspire, Citizen Dane, Cohaesio, Kodexe, Snitker & Co og Webdanmark.

De syv forretningsområder er: Usability, forretningsoptimering, SEO/SEM, Udvikling, E-Business, Hosting og Film, Media & PR.

Læses lige nu

    Danoffice IT

    Netværksarkitekt med kundeflair

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    IGNITE Graduate Program 2026

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS