Jobs får skarp kritik fra Steve Wozniak

Apples medstifter Steve Wozniak er utilfreds med flere Apples nyeste produkter.

Apple-medstifter Steve Wozniak kritiserede for nylig Apples iPhone for at mangle 3G, MacBook Air for blandt andet at have for lille harddisk og manglende optisk drev, og Apple TV for en dårlig videokvalitet på YouTube-indhold og for kort lejeperiode på 24 timer for film.

Blandt andet kommeterede Wozniak, at han fik "lige så meget batteritid ud af 3G-mobiler som af andre mobiler", og derved køber han altså ikke Steve Jobs's argumentation om, at man venter med 3G iphone indtil batteritiden bliver bedre.

Wozniak konklurede sin negative svada med at sige, at han ikke troede MacBook Air ville blive et hit, men indrømmede også at han elsker at brænde DVD'er til vennerne hvorfor MacBook Air i udgangspunktet slet ikke er noget for Wozniak.

Wozniak skabte Apple I og Apple II i halvfjerdserne og forlod Apple i starten af firserne. Wozniak har siden da været løst tilknyttet Apple og er stadig gode venner med Jobs.

Samme aften som iPhone blev lanceret var Wozniak i øvrigt også at finde i køen foran en Apple Store iført iPhone t-shirt.

Mere om samme emne

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Dygtig teknisk IT-medarbejder søges til optimering af KESDH-løsning

Københavnsområdet

KMD A/S

Projektleder

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Jyske Bank

Jyske Bank styrker tilstedeværelsen i København med indflytning i Glaskuben

Jyske Bank er rykket ind i Glaskuben på Kalvebod Brygge, et markant byggeri i hjertet af København. Knap 1.000 arbejder her, heraf 200 i IT, med nye rammer for samarbejde, innovation og udvikling.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

Thea Scheuer Gregersen

Norriq Danmark A/S

Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

Benjamin Terp

Netip A/S