Nimda er igen på banen

En ny variant af Nimda-ormen spreder sig på internettet.

Den oprindelige udgave af ormen lavede en del ravage, da den hærgede tidligere på efteråret, og den succes er der nogen, der prøver at følge op med nye varianter af ormen.


Den nye Nimda er den femte variant, der har ramt nettet, men den er ikke nær så farlig som den oprindelige Nimda. Antivirusfirmaerne vurderer den som "medium" risiko.


Nimda-E, som er navnet på den nye variant, spreder sig via mailprogrammet og den medbringer et lidt andet indhold end den oprindelige variant. Ormen dukker op som en mail med titellinien SAMPLE.EXE.


Antivirusprogrammet bør opdateres for at sikre mod den nye orm, men de fleste er allerede beskyttet mod dens værste træk, som den har tilfælles med de tidligere varianter, nemlig at den smitter via en svaghed i Internet Explorer.

    Læses lige nu

      Annonce

      Navnenyt fra it-Danmark

      Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

      Nathalie Kajberg Knudsen

      Elbek & Vejrup A/S

      Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

      Andreas Dyngberg Pedersen

      Norriq Danmark A/S

      Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

      Anne-Sofie Andreasen

      Elbek & Vejrup A/S

      Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

      Ronni Randrup

      Netip A/S