Bærbare computere volder problemer

Bærbare computere og mobiltelefoner er de produkter, der volder de danske forbrugere flest problemer.

I 2008 har omkring 40.000 forbrugere ringet til Forbrugerstyrelsens hotline - og det er bærbare computere og mobiltelefoner, som de er mest hyppige kilder til problemer. Forbrugerstyrelsen rådgiver om alt fra forsikringer til frisørbehandlinger. Men det er elektronikken, der volder de største kvaler hos danskerne.

»En banal forklaring kan være, at der bliver solgt mange af netop de produkter, hvilket umiddelbart øger antallet af problemer på området. Men man skal ikke undervurdere, at produkter som bærbare computere og mobiltelefoner er sårbar forbrugerelektronik. Og det er erhvervslivet heldigvis opmærksom på,« siger Mogens Hansen, vicedirektør i Forbrugerstyrelsen.

En indlægsseddel lavet i samarbejdet mellem Forbrugerstyrelsen og Dansk Erhverv giver gode råd om elektroniske produkter og skitserer, hvilke rettigheder forbrugerne har, hvis produktet går i stykker. Men de enkelte butikker kan selv vælge, om de vil udlevere indlægssedlen sammen med produktet.

En aktuel Gallup-undersøgelse for Forbrugerstyrelsen viser at de danske forbrugere generelt efterspørger bedre service i butikkerne. Blandt de største forbrugeproblemer i 2008 nævnes handel på internettet på en fjerdeplads.

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse