Medielicens rammer de små erhvervsdrivende

Erhvervslivets organisationer er blevet enige med DR om prisen på den nye medielicens. Erhvervslivet slipper billigere end varslet, men de små erhvervsdrivende tager skraldet, mener Håndværksrådet.

Virksomhederne slipper billigere end forventet i den medielicens, der træder i kraft til nytår. I første omgang krævede DR, at forretninger og virksomheder årligt skulle slippe 3.000 kroner, men efter forhandlingerne skal de kun betale 593 kroner.

Men det er erhvervslivet ikke ubetinget tilfreds med. Håndværksrådet mener, at de små virksomheder kommer til at betale de stores regning.

»Aftalen har den åbenlyst urimelige konsekvens, at for eksempel et SAS-hotel med over 500 fjernsyn skal betale det samme i medielicens, som den lille tømrervirksomhed, hvor ingen kunne drømme om at se tv på computeren i arbejdstiden. De små virksomheder har anskaffet sig computeren til økonomi- og ordrestyring og for eksempel til at indberette moms til SKAT, men tv har ingen værdi for disse virksomheder«, siger økonom Mads Engberg, der deltog i forhandlingerne for Håndværksrådet.

»Erhvervsforliget er blevet udlagt sådan, at virksomhederne har fået en stor rabat i forhold til det bebudede ved medieforligets offentliggørelse. Det er ikke rigtigt. Erhvervsvirksomhederne skal fortsat betale 66 millioner kroner årligt. Det nye er, at fordelingen er ændret markant,« siger Mads Engberg.

I dag betaler en virksomhed tv-licens, hvis de har et tv-apparat. Jo flere apparater man har, jo dyrere er det. Med den nye erhvervslicens skal der betales én medielicens per adresse, hvis der er en computer med forbindelse til nettet med 256 kbit/s.

I øjeblikket betaler virksomheder 1.045 kroner i licens for farve-tv til fem apparater.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

    Michael Nyboe Engelrud

    Rethink Cybersecurity Advisory

    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura