Zitech leverer ikke

Kunder, der har ventet i et halvt år på at få leveret fra Zitech, kan stadig ikke få svar på, hvornår varen kommer. Der kommer en pressemeddelelse, siger Zitech.

Interessen for Zitechs mediecenter har været stor. Men hvornår det kan leveres, er uklart. Kunder har ventet i et halvt år, men kan stadig ikke få noget svar. Til gengæld kommer der en pressemeddelelse om 14 dage.

I september sidste år lancerede Zitech sit Media Center #1. Men i april i år fjernede Zitech produktet fra sit katalog, simpelthen fordi de havde for travlt med at levere de forudbestilte eksemplarer. Der er ifølge Zitech konstant leverance, men mange kunder har nu ventet i et halvt år og kan altså ikke få svar på, hvornår den kommer.

»Det skyldes simpelthen, at vi har lagt produktionen over i et helt nyt selskab, men der kommer en pressemeddelelse om 14 dage,« siger marketingchef Jacob Ringgaard fra Zitech til ComON.

Han vil dog ikke løfte sløret for, præcist hvornår de næste kunder får kunder deres mediacenter. Kunderne har forudbestilt, men ikke betalt for det. Alligevel venter mange, fordi Zitechs mediecenter er specielt i forhold til andre på markedet. Blandt andet har det indbygget forstærker, og ingen blæserstøj, da konstruktionen af kabinettet køler maskinen passivt.

Men når kunderne ringer til Zitech, kan de ikke få svar på, hvad status er på ordren.

»De ved faktisk ingenting. De kan ikke sige hvornår, og om, det overhovedet kommer,« siger en af kunderne til ComON. Han er også brændt varm på det nye mediecenter, men føler, at han har fået den kolde skulder af Zitech.

»Jeg vil sådan set gerne have det her mediecenter. Jeg synes bare, det er dårlig service, at jeg ikke kan få noget klart svar,« siger han til ComON. Men han har også en anden bekymring.

»En maskine til 20.000 kroner risikerer jo at være ret forældet efter et halvt års ventetid,« siger han.

Årsagen kan ifølge marketingchef Jacob Ringgaard fra Zitech være, at sælgerne i butikken ikke har var klar over, at produktionen skulle lægges om. Men han afviser, at det er dårlig intern kommunikation.

»De har altså fået besked nu,« siger han, men kan ikke forklare, hvorfor kunderne ikke får besked, når de henvender sig til enten en Zitech-butik eller hovedkontoret.

»Tro mig, alle skal nok få deres mediecenter. Men de får også svar om 14 dage, i forbindelse med den pressemeddelelse, vi sender ud,« siger han.

Men han vil ikke løfte sløret for, hvad der præcist står i pressemeddelelsen.

»Men der er godt nyt til kunderne,« beroliger Jacob Ringgaard.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    Kod smartere med GitHub Copilot

    Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos