Europa skal vinde RFID kapløbet

Cebit: Europa skal være i front på RFID teknologi, men det skal ske med respekt for privatlivet, siger EU's it-kommisær Vivian Reding.

På en pressekonference på Cebit afvejede EU kommisær Vivian Reding fordele og ulemper ved RFID teknologien (Radio Frequence Identification Devices)

»RFID byder på utrolige muligheder for erhvervslivet og samfundet. Samtidigt er det et magtmiddel, der kan afsløre sted, identitet og historik, og det skaber alvorlige bekymringer for privatlivets fred,« sagde Reding på Pressekonferencen.

Mens RFID stadigt er et ukendt begreb for nogle, og mens andre bare betragter den som en opgraderet stregkode, mener flere eksperter, at teknologien er en af de mest frygtindgydende teknologier it-branchen frembraft.

RFID gør det muligt at mærke alle varer og personer og spore deres færden overalt.

»RFID er i en fase, hvor vi nu går fra forskning til implementering. Vi vil se en bølge af tilpasninger for butikker, sundhedsvæsenet og biblioteker. Det vil skabe helt nye arbejdspladser, og optage en central plads i Europas vækst,« siger Reding.

Ifølge Reding er tiden nu inde til en offentlig debat om fordele og ulemper ved RFID. Kun igennem en sådan debat kan Europa forsvare sin lederposition på RFID og udvikle den som basis for vækst inden for europæisk erhvervsliv og den offentlige sektor.

»Det er nu, der skal handles,« siger Reding og henviser til behovet for fælles standarder og enighed blandt de europæiske lande.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Nordhavn

    SAP Excellence Day 2026

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS

    Christian Pedersen,  emagine Consulting A/S, er pr. 1. februar 2026 udnævnt som Chief AI Officer. Han beskæftiger sig med opkvalificere emagines ansatte, udvikle interne AI-værktøjer og levere AI-projekter for kunderne. Som leder af et nye AI-team skal han også udvikle og lancere AI-produkter til markedet. Udnævnelse

    Christian Pedersen

    emagine Consulting A/S

    Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

    Allan Bo Christiansen

    Simple Agency Group A/S