Yahoo vendte underskud til overskud

Grundet nye typer af annoncer kunne internetportalen Yahoo fremvise en stigning i omsætningen på 51 procent i fjerde kvartal, set i forhold til samme periode sidste år.

Internetportalen havde i fjerde kvartal en omsætning på 285,8 millioner dollar, og et overskud på 46,2 millioner dollar. I fjerde kvartal 2001 var resultatet et minus på 8,7 millioner dollar, ud af en omsætning på 188,9 millioner dollar.

Årsagen til den stigende omsætning er ifølge Yahoo selv, at Yahoo har »styret virksomheden stramt efter klart definerede mål og udelukkende satset på sine kerneområder.«

Det omfatter ifølge en pressemeddelelse satsning på nye indtjeningsområder såsom nye brugerbetalte tjenester og premium services.

Det såkaldte EBITDA (resultatet før skat, afskrivninger og goodwill) blev på 85,3 millioner dollar i kvartalet, sammenlignet med 11,7 millioner dollar for den samme periode sidste år.

Trods de gode udmeldinger levede tallene ikke op til aktiemarkedets forventninger. Den del af Yahoo-aktierne, der bliver handlet på børsen i Frankfurt, faldt ifølge Børsen.dk med op mod ni procent her til formiddag.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 60+ leverandører og 100+ talere om AI, infrastruktur, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job