Udbetalinger fra Skat ramt af CSC-Prosa-strejke

Skat truer CSC med økonomisk straf, hvis it-leverandøren ikke retter op på tekniske problemer.

Artikel top billede

Nu får den faglige konflikt hos CSC konsekvenser.

CSC-kunden Skat oplyser, at virksomheder risikerer at opleve problemer med at indbetale via PBS. De kan også få problemer med at få udbetalt penge, de har til gode.

De tekniske problemer skyldes efter alt at dømme den ulovlige strejke, som medarbejdere hos CSC indledte i sidste uge i protest mod, at de er sat til at oplære vikarer til at overtage deres arbejde, hvis de selv går på strejke 1. juni.

Virksomhedernes data bliver ikke væk, understreger Skat, men overførslen eller udbetalingen vil først blive gennemført, så snart systemerne er oppe at køre igen, skrev Skat fredag i en pressemeddelelse. Det er stadig muligt at angive via TastSelv og betale via pengeinstitutter og Netbank.

Departementschef i Skatteministeriet, Peter Loft, fortæller, at Skat - uden held - har forsøgt at få en garanti for, hvornår borgere og virksomheder kan gennemføre deres betalinger og få udbetalt eventuelle tilgodehavender.

"SKAT har over for CSC pointeret, at vi finder denne situation aldeles utilfredsstillende. Vi har også gjort det klart for CSC, at såfremt problemet får økonomiske konsekvenser, vil disse i videst muligt omfang blive pålagt CSC," siger Peter Loft.

Skats pressetjeneste oplyser til ComON, at der mandag formiddag ikke er sket nyt i sagen. Skattemyndigheden har registreret problemer på forskellige områder, men har ikke overblik over omfanget.

"Vi følger udviklingen time for time," siger en medarbejder i pressetjenesten.

Skat har tidligere over for ComON nægtet at udtale sig om den faglige konflikt hos deres it-leverandør.

Jyske Bank

Product Owner - Platforme (IT Drift)

Københavnsområdet

KMD A/S

Teknisk Projektleder

Midtjylland

Politiets Efterretningstjeneste

Er du vores næste iOS hacker?

Midtjylland

Annonceindlæg fra Barco

Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

Navnenyt fra it-Danmark

Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Jul Jakobsen

Region Nordjylland

Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

Susanne Sønderskov

Sourcing IT

Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS