Norge klager over iTunes Music Store

Norges forbrugerstyrelse klager nu over ulovlige brugerbetingelser for norske iTunes-kunder.

Forbrugerstyrelsen skriver bla., at iTunes Music Store i Norge reguleres af engelsk lovgivning og ikke norsk som det naturligvis burde burde være.

Særligt på et specielt område ser det slet ikke godt ud. For iTunes forbeholder sig retten til at ændre i brugerrettighederne, også efter køb af musik. Den formulering er nu indbragt for ombudsmanden, som skal vurdere spørgsmålet, som altså strider mod norsk lovgivning om forbrugerbeskyttelse.

Også andre onlietjenester bryder loven.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Agentic AI er et paradoksalt undervurderet, men fuldmodent teknologiområde

    Hvorfor er der ikke flere, der lykkes med Agentic AI? Fordi de mangler at håndtere mellemregningerne fra POC til storskalaløsning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job