Unge vilde med at finde sexpartnere på nettet

Flere unge vil ikke nøjes med at dyrke lagengymnastik med den eneste ene. De største datingsites oplever markant boom af unge, som vil dyrke gruppesex.

Danske unge er til tre- og firkanter og avanceret gruppesex. Partnerne søger de på nettet, hvor andelen af unge, som primært går efter swingersex, er steget markant.

Det skriver MetroXpress

Det er især par under 30 år, som søger piger, fyre og andre par til at dele erotikkens glæder i dobbeltsengen.

»Det er en helt tydelig udvikling, som vi selv har snakket om flere gange i løbet af de seneste måneder. Der kommer flere og flere unge, og de vil tilsyneladende mere og mere,« siger Bo Jacobsen, der står bag Sexdating.dk, som i dag bruges af 65.845 par.

Også hos Scor.dk er der knald på. Gruppen af unge mellem 21-22 år er eksploderet, og gruppen er blevet mere målrettet.

»Både når vi læser de profiler, de opretter, og når vi møder dem ude i klubberne, kan vi tydelig mærke, at de udmærket ved, hvad de vil have. I modsætning til tidligere er det også tit pigerne, der går forrest, fordi det tilsyneladende er blevet helt vildt moderne at dyrke sex med en anden pige,« siger Rene Kildegaard fra Scor.dk, som har godt 120.000 aktive profiler.

Birgit Bastholm Bune, der til daglig rådgiver unge om sex i Århus, mener, at den stigende interesse for gruppesex både kan tilskrives tidens trends og nettets voksende indflydelse.

»Det er blevet sindsygt in at eksperimentere, og samtidig er det blevet utrolig let. På nettet tager det jo kun et par minutter at finde nogen fra ens region, der har lyst til det samme, og så er der ikke langt til en aftale,« forklarer hun.

Læses lige nu

    Unik System Design A/S

    DevOps Engineer

    Nordjylland

    Unik System Design A/S

    QA Engineer

    Nordjylland

    Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

    Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

    Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S