Fullrate runder 1.000 kunder

Det nye danske bredbåndsselskab har nu rundet 1.000 kunder. Det fortæller selskabets adm. dir. til ComON. Kundetallet svarer til en fordobling af kunder i forhold til målsætningen.

Det nye danske bredbåndsselskab har nu rundet 1.000 kunder. Det fortæller selskabets adm. dir. til ComON.

»Vi er utrolig glade for, at kunderne er taget så godt imod os. Det viser, at vores idé er en succes,« siger Stig Myken, der er adm. dir. i Fullrate, til ComON.

Selskabet gik i luften for godt tre uger siden den 27. april. Målsætning var dengang 6.000 kunder inden årets udløb. Hvis Fullrate holder tempoet, så svarer det til, at der vil komme yderligere 9.000 kunder i bredbånds-butikken inden nytår. Det vil være en fordobling af kunder i forhold til målsætningen.

»Det viser, at vores målsætning har været mere end realistisk,« siger Stig Myken.

De gode kundetal betyder, at Fullrate overvejer at fremskynde udvidelsesplanerne. I dag kan man kun få Fullrate i Hovedstadsområdet.

»I første omgang lukker vi nogle huller i Hovedstadsområdet, for eksempel har der været problemer med at få Fullrate ude vestpå i Hovedstadsområdet,« siger direktøren.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2025

    Få den nyeste viden om værktøjer, der kan optimere hele din virksomhed med udgangspunkt i AI og fleksibilitet.

    It-løsninger | København Ø

    Automatisering med Copilot & Agentic AI

    Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

    Sikkerhed | Online

    Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

    Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Marck Stadel Klaris som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Nyt job
    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job