Åbn Windows med et blik

Glem adgangskode eller fingeraftryk.

Artikel top billede

Hvis du er træt af at huske kodeord, så bør du skænke Luxand Blink et blik.

Programmet gør det muligt at bruge sit ansigt som adgangskode til Windows.

Firmaet lover, at man stadig vil være i stand til at logge ind, selv om man skifter frisure, anlægger sig et overskæg eller begynder at bruge briller.

En anden funktion er, at programmet gemmer billeder fra alle succesfulde logins. Også hvis man logger ind med det sædvanlige kodeord på tastaturet. Det skulle afsløre, hvis en kollega eller søster har opsnappet kodeordet og har logget ind.

Men aktive brugere af programmet oplyser til DownloadSquad, at det ofte tager lang tid for programmet at fordøje billedet. Brugerne oplyser også, at de har formået at snyde login-processen ved blot at bruge et fotografi af den person, som er registreret som ejermanden. Så programmet hører måske mere til i kategorien for firnurligheder.

Luxand Blink fungerer kun på Windows Vista og Windows 7 (32bit). Download det her.

Forsikrings- og pensionsakademiet A/S

IT-teknisk profil

Københavnsområdet

Forsvaret

Cyberspecialist

Københavnsområdet

Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27 maj 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job