Regeringen foreslår konference om grøn it

Regeringen er på vej med en handlingsplan for grøn it og foreslår samtidig, at der holdes en international konference om miljørigtig it-anvendelse.

I sidste uge fremlagde videnskabsminister Helge Sander et oplæg til en handlingsplan for grøn it på et møde i IKT-rådet, der er nedsat for at rådgive regeringen om strategiudvikling på it-området. I handlingsplanen bliver hjemmearbejdspladser og videokonferencer fremhævet som eksempler på, hvordan it kan bidrage til at skåne miljøet og samtidig øge fleksibiliteten på arbejdspladserne.

»Vi skal kombinere Danmarks placering som førende it-nation med vores styrkeposition inden for miljø- og energiteknologi. Derfor er det væsentligt med en handlingsplan for grøn it,« siger Helge Sander.

Handlingsplanen indeholder også et forslag om en international konference om grøn it. Den skal dels sætte fokus på, hvordan strømforbruget på it kan reduceres, og dels hvordan der kan skabes nye it-løsninger, som bidrager til at mindske energiforbruget og CO2-udledningen i samfundet.

»Der er to vigtige mål med grøn it. Vi skal anvende og udvikle it- og teleudstyr mere miljørigtigt og samtidig anvende og udvikle it- og teleudstyr, som kan give positive miljøeffekter, fordi det erstatter miljøbelastende processer og produkter,« siger Helge Sander.

I de seneste år har it-producenterne i stigende grad haft fokus på udvikling af nye lavenergi-produkter. Det skyldes fortrinsvis den nye bølge af mobile produkter, hvor batterilevetid er blevet en vigtig konkurrenceparameter.

Samtidig har chipproducenterne ramt en barriere, hvor processorens strømforbrug og dermed varmeudvikling er blevet så stor, at det kræver omfattende kølesystemer. Derfor er det indledt et kapløb for at udvikle mere effektive produkter med mindre strømforbrug.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Fiftytwo A/S
Konsulentydelser og branchespecifikke softwareløsninger til retail, e-Commerce, leasing og mediebranchen.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere