Nedbruddet der ikke måtte ske

Manglende backbone-dublering var tilsyneladende medskyldig i de voldsomme skadevirkninger ved IBMs store nedbrud.

Selv vil IBM først i løbet af næste uge fortælle, hvad der gik galt, da flere af Danmarks største virksomheder i onsdags mistede deres it-systemer i et omfattende og langvarigt nedbrud.

Men ifølge kilder med kendskab til interne IBM-forhold var det en core switch, der var den umiddelbare årsag til nedbruddet.

Det var tilsyneladende primært IBMs datacenter i det gamle DM Data på Prøvestensvej i Brøndby, der var berørt af nedbruddet.

Ifølge ComONs kilder var den ekstra core switch, som skulle tage over ved svigt af den primære enhed, ikke dimensioneret tilstrækkeligt. Det skabte en kæderaktion, der fik hele datacentrets back bone lagt ned. Backbonet i Brøndby-centret er ikke dubleret, siger kilderne, hvilket var årsagen til, at nedbruddet fik alvorlige og omfattende konsekvenser for flere store virksomheder, der har outsourcet driften af deres it-systemer til IBM. Det betød igen, at der kom mangel på mælk i mange danske butikker, og det fik Carlsberg til at miste kontrollen med øl-distributionen i hele Europa gennem det meste af dagen for nedbruddet.

IBM driver tre datacentre i Danmark. Ud over det tidligere DM data i Brøndby forefindes der centre i Ejby i Glostrup og i Skejby ved Århus.

Ind til videre har IBM Danmark kun udsendt en yderst kortfattet email-meddelelse, hvori man konstaterer, at nedbruddet fandt sted, og at det var beklageligt.

Ifølge pressechef Carsten Grønning har IBM dog løbende holdt de berørte kunder orienteret i takt med at analyse-arbejde med at kortlægge den såkaldte root cause er skredet frem.

Den orientering har dog ikke virket tilfredstillende alle steder:

»Den foreløbige redegørelse, vi har fået, er ikke fyldestgørende. De ved ikke, hvorfor det gik galt, men hvorfor skal det tage så lang tid at identificere problemet og gøre noget ved det?« spørger Carlsbergs it-direktør Lars Krejberg i Jyllands-Posten i dag.

Ifølge Børsen har IBM tilkaldt Cisco-eksperter for at analysere nedbruddet, men derudover kan avisen ikke oplyse yderligere tekniske detaljer om sagen, da IBMs lokale danske ledelse har fået mundkurv på.

Ifølge flere aviser overvejer en række af IBM's outsourcingkunder nu, hvorvidt eksisterende kontraktforhold skal forlænges.

I en email til ComON skriver pressechef Carsten Grønning, at selskabet ikke kan gå i detaljer omkring kunder eller nedbruddet:

"Vi undersøger forløbet indgående. Vi arbejder med globale teams på en analyse af, hvordan fejlen kunne opstå, og hvordan vi kan forhindre, at det sker igen. Vores top fokus er i den sammenhæng dialogen og samarbejdet med vores kunder," lyder meldingen.
____________________________________________

Capgemini Danmark A/S

SAP Senior Consultant (Procurement to Pay)

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Driftstærk IT-profil til Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Managing Architect

Nordjylland

Danoffice IT

Netværksarkitekt med kundeflair

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S