HP dumper prisen på dvd-brændere

Fra den første oktober bliver det op til 1100 kroner billigere at købe dvd-brændere fra HP.

HP har besluttet at sænke priserne på sine dvd-brændere med 20 pct. med virkning fra den 1. oktober. Prisnedsættelsen gælder HP's 200-serie, der består af den eksterne brænder 200e og den interne brænder 200i.

Meddelelsen kommer kun kort tid efter at Sony lancerede en striber nye prisvenlige drev - og med prisnedsættelsen havner HP's drev i nogenlunde samme prisklasse som de nye Sony-drev. Drevene fra Sony kan dog både læse og skrive DVD+RW, DVD+R samt DVD-RW og DVD-R, mens HP's kun kan læse og skrive til DVD+RW og DVD+R.

Jakob Sørensen, der er produktchef hos HP Danmark, benægter dog at der ligefrem er tale om et brandsalg for at få drevene solgt hurtigst muligt.

»Selvfølgelig skal vi have konkurrencedygtige priser i forhold til konkurrenterne. Men i dette tilfælde har prisnedsættelsen været planlagt i et godt stykke tid,« siger Jakob Sørensen, der siger at prisnedsættelser på 20 pct. ikke er usædvanlige.

Jakob Sørensen fortæller samtidig at en ny serie af dvd-brændere er planlagt. Han er dog ikke klar over om brænderne - ligesom Sony's - vil kunne brænde både +RW og -RW formaterne.

Samtidig med prisnedsættelsen på hardwaren sænker HP priserne på de blanke dvd-medier, der efter første oktober vil kunne købes for 59 kroner for en blank +RW skive og 49 kroner for en ditto +R skive. Da de første +RW dvd-brændere blev introduceret sidste år ved denne tid kostede en blank +RW skive omkring 150 kroner.

Prisnedsættelserne betyder at HP's eksterne dvd-brænder, 200e, kan købes for omkring 4600 kroner, mens den interne version, 200i, falder til 3600 kroner.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S