HTC tromler Nokia krone for krone

HTCs markedsværdi overstiger for første gang den finske telegigant, men også canadiske RIM må se sig slået at taiwaneserne.

Artikel top billede

Det går kun en vej for HTC, og det er op. Med en nyligt opgjort markedsværdi på 33,88 milliarder dollars har HTC overhalet både RIM og Nokia, firmaer der for bare ganske få år siden var mange gange større end den asiatiske producent.

 

Faktisk har HTC 30-doblet markedsværdien over de forløbne fem år, så de 33,88 millarder dollars nu overstiger Nokias værdi på 32, 84 milliarder dollars og RIMs værdi på 28,5 milliarder amerikanske dollars.

 

Analytikeren Robert Chen fra Goldman Sachs forudser, at HTC i de kommende tre til fem år vil sælge omkring 200 millioner telefoner og 30 millioner tablets – hvert år!

Til hjemmesiden digitaltrends.com siger Chen:

”Det afspejler den position, som giver (HTC red.) mulighed for at drage fordel af trenden med, at vi vil have bredbånd med på mobilen, samt deres brede produkt-portefølje og deres vedvarende fokus på at øge værdien af deres brand blandt verdens forbrugere.”

 

HTC dobler omsætningen i marts

Den Taiwan-baserede mobilproducent har lige fremlagt resultater fra et endnu ikke helt færdigt kvartalsregnskab for 2011.

Der er trods økonomisk ustabilitet i verden godt gang i mobilsalget, og det ses tydeligt i regnskabet, hvor HTC i marts 2011 udvidede koncernomsætningen til 37 milliarder taiwanesiske dollars – eller ca. 6,3 milliarder danske kroner. Det er en stigning på hele 124,5 procent i forhold til samme måned sidste år.

 

For 1. kvartal generelt ser det heller ikke dumt ud, og HTC noterer sig en stigning på 174,5 procent i forhold til 1. kvartal 2010. I taiwanesiske dollars er det en omsætning på 104 milliarder og på dansk kan vi omsætte det til 17 milliarder kroner.

 

HTC's nordiske landechef, Peter Frølund, forklarer overfor Mobil.nu, at HTC Desire har været et vigtigt produkt for kendskabet til HTC-produkter: "Desire har trukket meget opmærksomhed til andre modeller og for eksempel Wildfire ligger i top på salgslisterne mange steder og er kommet bredere ud".

 

Frølund uddyber med, at HTC ikke har fået hul til nye markeder, men at de er kommet langt bredere ud, der hvor de allerede er:

"Men vi skal være ydmyge og have fokus på fortsat at udvikle os. Vi kan ikke tillade os at  hvile på laurbærerne", runder Frølund af.

 

Kilde: HTC og digitaltrends.com

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Operations Engineer til drift af Infrastruktur

    Københavnsområdet

    PensionDanmark

    Senior Data Specialist til Data Hub

    Københavnsområdet

    Djøf

    Data Engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Midtjylland

    Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

    Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

    Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Kirsten Skriver som Warehouse Team Lead. Hun skal især beskæftige sig med udviklingen af det globale lagersetup hos Renewtech. Hun kommer fra en stilling som Lagerchef hos BORG Automotive Reman A/S. Nyt job

    Kirsten Skriver

    Renewtech ApS

    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)