TDC køber sig ind på bredbånd til boligforeninger Opdateret 10: 40

TDC har købt firmaet Telelet, der leverer bredbåndsløsninger til boligforeninger. Dermed kan en række små spillere på markedet få det svært.

Telemastodonten TDC tager nu kampen op med den spirende underskov af små selskaber, som tilbyder at levere superhurtige bredbåndsforbindelser til boligforeninger.

Således har TDC Kabel TV købt selskabet Telelet, der har mere end 80 boligforeninger i kundeporteføljen og bryster sig af at være landets første bredbåndsleverandør til boligforeninger. Ifølge den seneste statistik fra IT- og Telestyrelsen havde selskabet dog kun 2350 kunder ved årsskiftet, og kom ud af 2004 med et resultat før skat på minus 1,7 millioner kroner.

Direktør for TDC Kabel TV, Niels Breining, tøver alligevel ikke med at kalde Telelet for en sund virksomhed.

»Det er et fint lille firma i vækst og en sund virksomhed - det bliver det i hvert fald i de kommende år,« skynder direktøren at tilføje, konfronteret med de seneste regnskabstal for firmaet.

Telelet var tidligere ejet af firmaet TPnetworks, som ip-telefoniselskabet Song Networks og privatpersonerne Poul M. Kyed og Jan Olsen ejede i fællesskab. Efter TDC's køb af Song sidste år var TDC således medejer af TPnetworks. Nu har TDC overtaget ejerskabet af Telelet og samtidig trådt ud af ejerkredsen bag TPnetworks.

ComX og Dansk Bredbånd er nogle af de aktører på markedet for bredbånd til boligselskaber, som nu får alvorlig konkurrence fra TDC.

»Jeg er ikke i tvivl om at Telelet med lidt bistand fra TDC kan blive en stor konkurrent,« siger Niels Breining og understreger at Telelet kører videre som et selvstændigt datterselskab under TDC Kabel TV på linje med Dansk Kabel TV og Connect Partner.

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job