Danske kunder til Medions pc'er og elektronikprodukter fik en advarsel, da DR i går blændede op for Kontant: Service på produkterne kan være stærkt problematisk.
En kunde fortalte i programmet, at han trods daglige henvendelser stadig ikke havde fået nogen melding fem uger efter, han havde indleveret sin computer. En anden ventede i måneder på at få sit tv repareret for til sidst at få at vide, at det var blevet væk. Kontant konkluderede, at Compare Support ikke har styr på tingene. Programmet citerede Aldis direktør for at sige, at det ikke fungerer godt nok hos Compare.
Compares ejer og direktør Kim Mikkelsen, der ikke ville lade sig interviewe i Kontant, siger i dag til ComON's søstermedie, it-forhandleravisen CRN, at firmaet hvert år håndterer så mange sager, at det er umuligt ikke en gang imellem at begå fejl.
Han har til morgen haft møder med både Aldis og Medions danske ledelse og betegner stemningen mellem parterne som god. Compare fik sidste år hele Medions nordiske service-kontrakt, og Kim Mikkelsen frygter ikke umiddelbart, at han mister den på baggrund af tv-udsendelsen i går:
»Jeg er overbevist om, at vi ikke yder dårlig service. Vi modtager 600.000 opkald og foretager over 40.000 reparationer om året, så rent statistisk er det nok umuligt helt at undgå, at der begås fejl. DR havde efterlyst utilfredse kunder og det var lykkedes dem at finde to-tre stykker. Det synes jeg nu ikke var så meget. Efter udsendelsen har jeg fået langt flere henvendelser fra folk, som er glade for den service, de har fået hos Compare,« fortæller han.
Efter Kontant-udsendelsen har Compare dog alligevel gennemgået forretningsgangene for at se, om der er områder, hvor der skal strammes op.