Boligportaler snyder kunderne

Internettet er fyldt med hjemmesider der tilbyder boliger. Siderne er på kant med loven, og annoncerne leder ofte til stjålne eller falske boliger.

Boligportalerne på internettet tilbyder attraktive leje- og andelsboliger, og det koster penge at oprette sig som bruger på siderne. Men det er ikke altid, de boligsøgende får tag over hovedet. Metoderne bag er på kant med loven, og af og til stjæler bagmændene annoncer fra andre, opfinder selv eller fjerner ikke de udlejede boliger fra siderne.

Flere udlejere har oplevet, at bolighjemmesider har kopieret deres annoncer hos Den Blå Avis uden at spørge. Boliger som for længst er blevet afsat.

Det er DR Kontant, der afslører, hvordan det er normal kutyme at stjæle annoncer fra andre eller opfinde sine egne.

En tidligere ejer af en bolighjemmeside fortæller, hvorfor han følte sig fristet til snyde både de søgende og udlejerne.

»Det er så let fordi Den Blå Avis får utrolig mange annoncer, man kan sortere. Og så kan man lige få dem smidt over, og det kan man holde kørende i løbet af dagen,« siger han anonymt til DR Kontant.

Han fortæller også om deciderede fupannoncer med meget attraktive lejligheder, som boligportalerne selv opfinder. Det skaffer endnu flere kunder til hjemmesiderne. Hjemmesider, hvor det som sagt koster penge at få adgang til udlejernes kontaktoplysninger. Han siger, han nåede at tjene omkring 100.000 kroner på den organiserede snyd, inden han lukkede forretningen igen.

Peter Hagstrøm er direktør for boligfinder.dk, boligmaxx.dk, boligbasen.dk og bolignu.dk. Han forklarer til Kontant, at det må være nogle såkaldte partnere, som firmaet har tilknyttet, der i tilfældene på hans boligsider, snyder med annoncerne ved at kopiere fra Den Blå Avis. Partnerne får nemlig provision for at skaffe annoncer for ledige lejeboliger.

Peter Hagstrøm afviser dog overfor Kontant, at der er direkte opdigtede annoncer på siderne. Men han vil dog ikke dokumentere, at der er reelle boliger bag de mest attraktive annoncer.

Ifølge lejeloven er det forbudt at opkræve penge for formidling af lejeboliger. Når boligsiderne kan gøre det, er det fordi, de hævder, at kunderne betaler for selv at få en profil på hjemmesiden, hvor de kan skrive om sig selv.

Kontant har via hjemmesiderne stillet boligsøgende i storbyerne spørgsmål om, hvorfor de har betalt penge for tilmelding. 94 procent svarer tilbage, at de primært har betalt for at kunne kontakte udlejere.

Som det ser ud, er hjemmesidernes metoder altså i strid med lejeloven.

»Loven er ganske klar på området. Man må ikke tage penge for på den måde at formidle lejligheder, og jeg mener simpelthen ikke, der er noget at diskutere,« siger socialminister Eva Kjer Hansen(V).

Hun opfordrer kunderne til at politianmelde hjemmesiderne.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
JN Data A/S
Driver og udvikler it-systemer for finanssektoren.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

14. maj 2025 | Læs mere


Computerworld Summit 2025, København – AI transforming business

Årets uomgængelige konference for dig, der er med til at træffe beslutninger om din organisations teknologiske fremtid, og vil have det samlede overblik over aktuelle tendenser i IT-branchen.

27. maj 2025 | Læs mere


Årets CIO 2025

Vi skal finde Årets CIO 2025 og den kvinde eller mand, som i et helt år kan bryste sig af at være landets bedste CIO.

03. juni 2025 | Læs mere






White paper
Tidsbegrænset kampagne: Overvejer du at udskifte eller tilføje printere i din forretning? Vi kan tilbyde én eller flere maskiner gratis