Microsoft udlejer Office i stilhed

Programmer vil snart blive lejet i stedet for ejet, vurderer analytikere. Microsoft er begyndt med Office.

De store programpakker er dyre både at installere og vedligeholde. Branchen har derfor længe overvejet, om markedet snart vil begynde at udleje programmer over nettet i stedet for købe programpakker.

Google og andre udbydere er allerede i gang med tendensen med programmer som Goffice.com og JotSpot.

Det kan blive en trussel for Microsoft, der har bygget sig op på at sælge nye versioner af Office og andre pakker med jævne mellemrum. Microsoft har tidligere udtrykt, at de vurderer flere alternativer som svar på tendensen, herunder at udleje systemer for økonomi og kundekontakt.

Men Microsoft afprøver også udlejningen af Office, fortæller Chris Capossela, en af lederne i Microsofts Business afdeling.

Microsoft er dog forsigtige, for afprøvningerne foregår ikke på hovedmarkedet, men derimod i Sydafrika, Mexico og Rumænien. Og det er Office 2003, og ikke den nye Office 2007, som lejes ud.

»Office Prepaid Trial« hedder systemet, og kunderne må betale på forhånd. Systemet lader brugerne installere Terminal Server og kobler dem så op til en Office-server. Med Terminal Server transporteres skærmbilleder og clicks over nettet. Forretningsmodellen kaldes ASP.

Ifølge Capossella koster det 15 dollars om måneden at leje Office. Men han lover endnu ikke nogen fuld lancering og fortæller heller ikke om Microsoft vil tilbyde udlejningen i andre lande.

Læses lige nu

    Annonce

    Event: SAP Excellence Day 2027

    It-løsninger | Online og København

    Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

    9. februar 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S