Pessimisme trods stigende pc-salg

Andet kvartal af 2008 har været en succes for computer-producenterne, der har oplevet en vækst på cirka 15 procent. Men succesen er kortfristet, siger analytikere.

Salget af pc'er gik strygende i årets andet kvartal. Det viser nye tal fra analysefirmaerne Gartner og IDC.

Ifølge Gartner Inc. voksede pc-salget med 16 procent på verdensplan, mens IDC sætter væksten til 15 procent. De to firmaer har angivet den amerikanske vækst til henholdsvis 4,2 og 3,6 procent.

På trods af væksten advarer Gartner-analytiker Mika Kitagawa om, at »økonomisk usikkerhed har ramt pc-omsætningen«. Dette har resulteret i prisfald på de amerikanske og europæiske markeder, hvilket kan forårsage en »betydningsfuld bølge af sammenslutninger, hvis de stærke firmaer fortsætter med at presse prisfordelen«.

IDC-analytiker Loren Loverde mener ligeledes, at pc-producenternes succes kan forventes at sløve af. Han hæfter sig især ved, at væksten i Asien »var overraskende blød«, og lande som Indien og Kina er vigtige for markedets udvikling. Den asiatiske vækst, som altså er lavere end forventet, kan derfor varsle om dårlige udsigter for det fremtidige pc-salg.

»Økonomiske udfordringer spreder sig ud over USA's grænser,« siger Loren Loverde til Wall Street Journal.

Ifølge Gartners analyser fastholder Hewlett-Packard sin position som verdens førende pc-producent med en markedsandel på 18 procent. Rivalerne fra Dell har oplevet en vækst på hele 22 procent i antallet af solgte computere, hvilket forbedrer deres markedsandel med en enkelt procent. De sidder nu på 16 procent af markedet, lyder udmeldingen fra Gartner.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

    Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

    Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension

    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Katrine Køpke Rasmussen som Consultant. Hun skal især beskæftige sig med sikre vækst i NORRIQS kunders forretninger gennem hendes skarpe rapporteringer. Nyt job

    Katrine Køpke Rasmussen

    Norriq Danmark A/S