Over 200 danske Muhammed-hackninger

Over 200 danske organisationer, firmaer og privates hjemmesider er på en uge blevet hacket som følge af konflikten om Muhammed-tegningerne. Det viser en opgørelse, som it-avisen ComON har lavet. Det er første gang, Danmark oplever omfattende politisk hackning, fortæller it-sikkerhedsekspert.

Konflikten om Muhammed-tegningerne i Jyllands-Posten har nu betydet, at danske firmaer, organisationer og privates hjemmesider er blevet hacket mere end 200 gange på en uge. Siden sidste torsdag har primært muslimske hackere haft held til at hacke 209 danske hjemmesider, viser en undersøgelse som IT-avisen ComON har lavet.

»Årsagen til næsten alle disse hackninger er konflikten, som Muhammed-tegningerne har sat i gang. For første gang er Danmark for alvor blevet ramt af det, som vi kalder hacktivism,« siger it-sikkerhedsekspert Ulf Munkedal fra Fort Consult til ComON.

Hacktivism er en sammentrækning af ordene »hacker« og »activism«. Det er en betegnelse for det fænomen, at nogle mennesker i dag demonstrerer på nettet ved at hacke i stedet for at demonstrere på gaderne.

Budskaber som »Fuck all Denmark« er blevet strøet ud over de hackede danske sider for at markere, at hackerne er uenige med beslutningen om at trykke Muhammed-tegningerne. Hackerne lukker enten siderne ned, så man ikke kan åbne siden eller skriver noget politisk tekst på den.

Den store danske ingeniør-virksomhed Rambølls hjemmeside er tidligere blevet angrebet i forbindelse med Muhammed-tegningerne. IT-avisen ComON har talt med en direktør for et mindre dansk firma, der er blevet ramt af den politiske hackning. Han har intet at gøre med konflikten. Hans hjemmeside slutter blot på ».dk«. Direktøren ønsker at være anonym.

»Jeg er utrolig ked af at blive hacket, fordi jeg lever af at sælge mine produkter via min hjemmeside,« siger direktøren.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Ciklum ApS
Offshore software- og systemudvikling.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere


Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere