Texas og Californien vil forhindre Oracle-køb

Flere amerikanske delstater planlægger koordinerede aktioner mod Oracles køb af Peoplesoft, men eksperter forventer at handelen vil blive godkendt.

I dag mødes repræsentanter fra de to amerikanske delstater Texas og Californien for at tale om hvilke muligheder, der er for koordinerede tiltag rettet mod Oracles overtagelse af Peoplesoft, skriver den norske nyhedstjeneste digi.

I dag mødes repræsentanter fra de to amerikanske delstater Texas og Californien for at tale om hvilke muligheder, der er for koordinerede tiltag rettet mod Oracles overtagelse af Peoplesoft, skriver den norske nyhedstjeneste digi.no. Men flere eksperter forventer at myndighederne vil godkende handelen fordi det kan betragtes som en naturlig markedskonsolidering.

Samtalerne mellem Texas og Californien betyder ikke nødvendigvis at de vil tilslutte sig det søgsmål, som staten Connecticut har rettet mod Oracle, med ifølge Wall Street Journal er det en indikation af, at de deler Connecticuts bekymring for at opkøbet kan fordyre forestående implementeringer af Peoplesoft-systemer.

Nyhedsbureauet Reuters beretter at flere eksperter godtager Oracles argumenter om naturlig konsolidering, og at myndighederne formentlig også vil acceptere dem, men vil ifølge digi.no ikke udelukke at der vil blive stillet modkrav til Oracle. Det kunne for eksempel være krav om, at specifikke applikationer udskilles i selvstændige selskaber.

SOS International

Cloud Native Architect

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Tech-studentermedhjælpere i PET

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Nordjylland

Annonceindlæg fra Arrow ECS

Copilot: Din digitale assistent eller en sikkerhedstrussel?

Stor bekymring hos IT og compliance – men Copilot er IKKE problemet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S