Microsoft uddeler gratis udviklingsværktøjer til studerende

Microsoft tilbyder nu en samling af gratis udviklingsværktøjer til studerende i 10 lande. Sverige er med, men Danmark mangler.

For at tiltrække flere unge udviklere til Microsoft-platformen har selskabet netop startet et projekt kaldet DreamSpark, hvor en bred samling af udviklingsværktøjer tilbydes ganske gratis til alle studerende. Set med danske briller er der kun ét problem - Danmark er ikke med blandt de første 10 lande, hvor tilbuddet gælder. Til gengæld er både Sverige og Finland med, så mon ikke Danmark bliver tilføjet inden længe.

De studerende kan blandt andet kaste sig over Visual Studio 2008 Professional Edition, Expression Web og XNA Studio, der bruges til at udvikle spil til Xbox 360. Der bliver også gratis adgang til Windows Server 2003 og databasen SQL Server.

Skridtet for Microsoft er ikke helt så stort som man måske skulle tro, for softwarefirmaet tilbyder allerede billige uddannelses-versioner af sine programmer - for slet ikke at tale om den udbredte piratkopiering.

For at deltage i DreamSpark-programmet skal man opfylde en række krav, og det skal dokumenteres hver 12. måned, at man stadig er studerende.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Kommando

    Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

    Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S