ComON-læsere kårer årets gadget

Apple styrer, Large Haldron Collider matcher iPhone 4, Galaxy Tab er uinteressant.

Der var ingen tvivl hos de ComONs læsere, der deltog i kåringen af årets gadget.

På listen over de ti mest interessante himstregimster, som så verdens lys og massemarkedet i det snart forgangne år, tronede Apples iPad som en klar nummer et.

Ifølge de ComON-læsere, som havde ulejliget sig med at afsende en email-stemme til konkurrenceredaktioenen, var iPad ikke alene den mest interessante digitale dims i 2010, den var også et stort hestehoved foran det næstvigigste apparat på listen.

iPad løb med lige knap en tredjedel af alle stemmerne. Nummer to blev HTC Desire HD, som repræsentant for Android-telefoner. Den løb med lige knap en sjettedel af stemmerne.

Tredjepladsen blev delt mellem iPhone 4 og den ikke lige så mobile partikelaccelerator, Large Haldron Collider (om hvilken man med en vis ret kan hævde, at den ikke befinder sig på massemarkedet for forbrugerelektronik, selvom forskere i hele verden har adgang til at forbruge data fra forsøgene med smadring af atomare partikler).

Begge de to gadgets iPhone 4 og LHC løb hver med en tiendedel af alle stemmerne.

Dermed fik partikelacceleratoren betydeligt flere stemmer end opkomlingen Samsung Galaxy Tab, der måtte lide den forsmædelige skæbne slet ikke at få en eneste stemme

Blandt de indsendte stemmer trak vi lod om en helt tredje slags gadget, som er langt ude over både legetøjsstadie og nyhedslir, nemlig en hurtig Intel SSD harddisk. Vinderen af den præmie blev Curt Kjærsgaard, der er Software and Security Architect i CSC. Redaktionen ønsker tillykke.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Københavnsområdet

    Eldorado A/S

    IT-supporter

    Sydjylland

    Sparekassen Danmark

    Dataudvikler til IT og Operations i Hobro

    Nordjylland

    Annonceindlæg fra Barco

    Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

    Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos