Fotobutik mister E-mærket

Opdateret: E-handelsfonden har fjernet E-mærket fra webbutikken Webfoto.dk. Butikken vil ikke efterleve en afgørelse fra Forbrugerklagenævnet. Forhandler

Den nordjyske internetbutik Webfoto.dk skal nu igang med at fjerne E-mærket fra sin hjemmeside.

E-handelsfonden har valgt at fratage butikken mærket, fordi en afgørelse i Forbrugerklagenævnet ikke er blevet fulgt.

»E-mærkede virksomheder skal forholde sig aktivt til Forbrugerklagenævnets afgørelser. Det giver dem to muligheder: Enten at acceptere afgørelsen eller indbringe sagen for en domstol, hvis de er uenige i afgørelsen. Man må ikke, som i Webfoto.dk's tilfælde, ignorere afgørelsen,« siger direktør i E-handelsfonden Lars Schmidt Larsen.

Sagen stammer fra januar hvor køberen rådførte sig med butikken før et køb af et digitalkamera. Køberen blev efterfølgende skuffet over, at det kompakte kamera lavede hvide pletter på billederne under visse omstændigheder. Ifølge nævnet var det en mangel fra sælgers side, at kunden ikke blev oplyst om kameraets begrænsninger.

Det er en principiel sag

Webfoto.dk, der drives af Contrast Photo, kan tidligst om seks måneder søge om at få sit mærke igen.

Om det bliver tilfældet vides ikke endnu.

Jens Peter Hansen, der håndterer sagen for Webfoto hælder mellem at efterleve afgørelsen - og føre den ved domstolene. Han mener, at sagen er principiel.

»Sagen kan sidestilles med, at man skal have lov til at bytte en bil, hvis man ikke har fået oplyst, at der er mulighed for, at dækkene kan punktere,« forklarer han til ComON.

Han forklarer, at problematikken med hvide pletter (snowflakes) er et almindeligt kendt fænomen, når man tager billeder under ugunstige forhold. Det har en uvildig ekspert i den pågældende sag også påpeget

Sagen er til stor irritation hos Webfoto. Det er den første sag ud af 5000 kamerasalg, der ender i hårdknude. Og derfor er det fristende at betale sig ud af sagen og komme videre.

»Men vi mener, at det er en principiel sag. Og at det er en principielt forkert afgørelse. Vi mener, at når man handler på nettet for at få adgang til det prisniveau, så giver man også afkald på på noget. Vi kan jo ikke bruge timevis på at forklare kunderne om de ting, der måske kan påstå,« siger Jens Peter Hansen.

Der var i øvrigt også stemmelighed i nævnet. Men på grund af at Forbrugerrådets repræsentant har to stemmer, faldt sagen ud til fordel for kunden.

Læs hele sagen her.

(Webfotos kommentarer tilføjet kl. 16.00)




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Hewlett-Packard ApS
Udvikling og salg af software, hardware, konsulentydelser, outsourcing samt service og support.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

14. maj 2025 | Læs mere


Computerworld Summit 2025, København – AI transforming business

Årets uomgængelige konference for dig, der er med til at træffe beslutninger om din organisations teknologiske fremtid, og vil have det samlede overblik over aktuelle tendenser i IT-branchen.

27. maj 2025 | Læs mere


Årets CIO 2025

Vi skal finde Årets CIO 2025 og den kvinde eller mand, som i et helt år kan bryste sig af at være landets bedste CIO.

03. juni 2025 | Læs mere