Getmore fortsætter indkøbscirkus

Det ny Getmore køber stadig varer gennem cypriotisk skuffeselskab, siger producenter.

Onlineforhandleren Getmore Aps fortsætter med at bruge udenlandske skuffeselskaber til at indkøbe varer. Det øger mistanken om, at ejerskiftet i Getmore ved nytårstid reelt er et forsøg på at gemme sig for myndighederne.

Flere it-producenter fortæller til CRN, at det nye Getmore-selskab, som på papiret er ejet af den pakistanske forretningsmand Adeel Younas, siden nytår har fortsat med at købe varer ind via skuffeselskaberne Centrix Smba og Fameclass Assets Smba - sidstnævnte selskab er også etableret på Cypern.

CRN har tidligere afsløret, hvordan Getmore via Fameclass Assets på Cypern og indkøbsselskabet Leevia har købt varer fra
blandt andet Tyskland og Sverige.

»Det er helt i live, kan jeg se. Fameclass på Cypern har i år købt for flere hundredetusinde kroner varer hos Ingram Micro i Tyskland.
Og varerne er leveret til Danmark,« fortæller en dansk landechef for en international
producent til CRN.

Det har ikke været muligt at få en kommentar fra Ingram Micro i Tyskland.

En anden producentkilde bekræfter, at Getmore via indkøbsselskaber fortsat køber varer i Tyskland, Italien »eller endnu længere væk«,
som det udtrykkes.

Importen af varer er i sig selv helt lovlig, men har været en væsentlig del af den efterforskning for momssvindel i forhandlerne
Getmore og Multimedia World, som Skat sammen med Kammeradvokaten har foretaget siden marts i fjor.

Efter at Getmore ved nytår blev solgt til en ny ejer har myndigheder og Kammeradvokaten ifølge CRNs oplysninger undersøgt om salget er reelt eller om der er tale om en omgåelse af love og regler.

Getmores direktør Steen Mortensen ønsker ikke at kommentere CRNs oplysninger.





Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Ed A/S
Salg af hard- og software.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere