Netbooks koster Microsoft kassen

Mini-bærbare netbooks overvældende succes koster Microsoft indtjening. Netbooks stormer stadig frem. 8 millioner bliver solgt i år og 41 millioner i 2012.

Netbooks ligner den mest populære computernyskabelse siden disketter blev afløst af cd-rom. De små mini-bærbare stormer frem og er den hurtigst voksende del af pc-salget overhovedet. Nogle mener endda, at de kan blive folks primære computer i løbet af kort tid. Det er dårlige nyheder for Microsoft. Dels bruger 30 procent af maskinerne Linux og de resterende 70 procent kører med XP i stedet for det dyrere Vista.

Ved det seneste kvartalsregnskab kunne Windows-mageren rapportere en indtjening, der lå under forventning. Microsofts Chief Financial Officer Chris Lidell peger selv på mini-bærbare som den direkte årsag til at blandt andet OEM afdelingens indtjening er faldet med en procent, og Windows divisionen kun har vækst på to procent.

»Den indtjening vi får fra netbooks er mindre, end vi tradtionelt tjener pr. Windows licens. Hvis de fortsætter med at sælge, så vil det påvirke vores indtjening,« sagde Chris Liddel ved fremlæggelsen af regnskabet forleden.

Nu er de nyeste tal klar, og netbooks fortsætter med at sælge. I den grad endda.

I en rapport af Citigroup hedder det, at Netbooks brager i gennem forventninger. De sælger langt bedre end analytikerne har forudsagt. Faktisk vil den årlige vækst være helt oppe på 60 procent i de kommende år. Alene i år bliver der solgt 11 millioner af de små bærbare, 29 millioner i 2010 og i 2012 vil 41 millioner mennesker for første gang sidde med en mini-laptop på skødet. Det er en svimlende acceleration i betragtning af, at der kun blev solgt en halv million netbooks sidste år.

Microsoft har forlænget XP's levetid på grund af netbooks, og har allerede demonstreret at det kommende Windows 7 kører hurtigt og stabilt på de små Intel Atom baserede maskiner. Flere analytikere peger dog på, at netbooks succes skyldes den lave pris, så hvis Microsoft vil have 1000 kroner for en Windows 7 licens, så vælger kunderne nok den billigere XP-model.

Chris Liddel mener ikke, at det nødvendigvis vil betyde noget for Microsoft. Han tror ikke, at folk bruger netbooks som deres primære computer.

»Prisen på 2-3000 kroner gør netbooks attraktive som husstandens tredje eller fjerde pc, som folk slet ikke ville have købt, hvis ikke de var så billige. Dermed skaber det ikke vækst i vores indtjening, men det får den ikke til at gå ned,« sagde han i forbindelse med offentliggørelsen af Microsofts kvartalsregnskab.

Men senioranalyst hos firmaet Canalys Adrian Drozd forudser, at netbooks kan blive folks primære computer. Canalys rapport over salget af pc'er til private i Europa, viser at salget er steget med 46 procent i forhold til sidste år. Netbooks står med 24 procent for over halvdelen af væksten.

»Indtil videre kanabaliserer netbooks ikke salget af almindelige bærbare, men det vil ændre sig, når market når videre fra teknik-interesserede forbrugere til mainstream-kunder,« siger han.

Netbooks sælger otte gange bedre i Europa end i USA, fordi flere europæiske teleselskaber forærer dem væk med bindende abonnementer.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

Digital transformation | København Ø

Sådan etablerer du digital suverænitet

Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Jul Jakobsen

Region Nordjylland

Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse