Biblioteks-registrering får lunken modtagelse

Politikernes ide om at registrere folk når de låner en pc på et bibliotek får en lunken modtagelse af et af landets største biblioteker. Desuden påpeger Datatilsynet at forslaget vil kræve en lovændring.

Forslaget om at registrere folk, når de låner en pc på et af landets offentlige biblioteker for at gøre det lettere for politiet at efterforske sager om hackerangreb og terrorisme, får en lunken modtagelse.

»Man bør tænke sig grundigt om. Med hensyn til bogudlån, så gemmer vi kun oplysningerne om hvilke bøger folk har lånt i tre uger efter de er afleveret. Og det her er en parallel-situation,« siger Rolf Hapel, stadsbibliotekar ved kommunebibliotekerne i Århus.

Mens man på den ene side gør det lettere for politiet at spore hackere og terrorister, der har benyttet offentlige pc'er, så mener stadsbibliotekaren at man kan risikere at nærme sig et overvågningssamfund til skade for den enkelte uskyldige borger.

»Jeg er ikke sikker på at det er det vi vil ønske os,« siger Rolf Hapel.

I Københavns Kommune forklarer bibliotekschef Jens Ingemann Larsen, at man allerede i dag registrere pc-lånerne ved hjælp af deres lånerkort og cpr-nummer.

»Det er sådan vores reserveringssystem fungerer i dag, men vi sletter naturligvis oplysningerne efter få dage,« siger Jens Ingemann Larsen.

Hos Datatilsynet forklarer direktør Janni Christoffersen, at den påtænkte registrering ikke er lovlig i dag.

»Det ville kræve en lovændring, for i dag må man ikke opbevare data, man ikke selv har brug for,« forklarer Janni Christoffersen.

I forbindelse med den nye terrorpakke, hvor regeringen blandt andet har foreslået en omfattende logning af teletrafikken, opererer man med et nyt begreb, - "at registrere for det tilfælde at politiet skulle få brug for oplysningerne" - og en eventuel registering af pc-lånere ville kunne falde ind under denne betegnelse.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: Fra identity-angreb til sikker genopretning

Identity-angreb rammer virksomhedens kontrolplan først. Få konkrete råd til at beskytte og gendanne AD og Entra ID, validere recovery og styrke cyberresiliensen. Deltag og lær hvordan du kan sikre hurtigere vej tilbage efter et angreb.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job