E-læring en succes i Jylland

På det midtjyske uddannelsescenter EUC MIDT har man gennem de seneste to år arbejdet med virtuel klasseundervisning - resultaterne er så gode, at EUC MIDT nu opfordrer andre til at følge efter.

Det midtjyske uddannelsescenter EUC MIDT har gennem de seneste to år arbejdet med virtuel klasseundervisning som erstatning for traditionel klasseundervisning og selvstudier. Det giver gode resultater, og derfor opfordrer ledelsen nu andre uddannelsesinstitutioner til at tage ved lære af erfaringerne.

De positive resultater knytter sig primært til virtuel klasseundervisning. Man har kunnet konstatere, at eleverne får langt større udbytte af at mødes i et virtuelt fællesskab end ved selv at arbejde med stoffet i et traditionelt e-læringsforløb.

»Det vigtige er, at denne undervisningsform giver mulighed for at lave kollektive forløb - det er det, der er fordelen,« siger salgschef Heidi Elisabeth Purup fra EUC MIDT til ComON.

Ved hjælp af software fra det danske firma Viscon oplever eleverne et skærmbillede, der fungerer som en virtuel tavle og giver mulighed for at se lærerens powerpoint-præsentationer. Når alle er udstyret med et headset, kan eleverne række hånden op og stille spørgsmål eller kommentere undervisningen, og dialogen er - ganske som i traditionel klasseundervisning - til gavn for alle.

E-konferencen er en udfordring
E-konferencen stiller naturligvis en række krav til både eleverne og underviseren. For det første kræver den disciplin, og desuden kræver den en vis fortrolighed med it-mediet. Heidi Elisabeth Purup fortæller til ComON, at det er en forudsætning for successen, at EUC MIDT har lagt ud med en målgruppe, der i forvejen er fortrolige med it.

EUC MIDT har således foreløbig afprøvet undervisningsformen på kurset "Netværk - grundlæggende", der efteruddanner medarbejdere fra it-afdelinger i private og offentlige virksomheder.

Det er endnu ikke besluttet, i hvilket omfang e-konferencen skal indføres som undervisningsform.

»Det er vores målsætning, at 25 procent af undervisningen på vores erhvervsuddanelser skal være en eller anden grad af e-læring. E-konferencen skal føjes til den eksisterende vifte af pædagogiske muligheder, og alt afhængig af opgavens art skal vi finde de værktøjer, der er bedst,« siger Heidi Elisabeth Purup til ComON.

EUC MIDT er med sine 270 medarbejdere fordelt på uddannelsesstederne Viborg, Bjerringbro, Skive og Ulfborg et af Danmarks største efteruddannelsessteder. Centret efteruddanner cirka 20.000
personer om året inden for områder som HR og it.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Konica Minolta Business Solutions Denmark A/S
Salg af kopimaskiner, digitale produktionssystemer og it-services.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Cyber Briefing

Computerworld giver dig hver måned 30 minutter med de nyeste cybertrusler, konkrete angreb og brugbare råd. Få indsigt i AI og sikkerhed, compliance, risikovurdering og forsvarsstrategier. Tilmeld dig næste Cyber Briefing nu.

14. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere