Amazon åbner ny videobutik

Amazon åbner senere i dag sin nye video-on-demand-butik på nettet med 40.000 film og afsnit fra tv-serier.

Den nye tjeneste Amazon Video On Demand åbner torsdag med omkring 40.000 film og afsnit fra tv-serier. Det skriver avisen New York Times. Desværre er det indtil videre kun internet-brugere i USA, der kan bruge den nye tjeneste. Og det er kun udvalgte betatestere, der får adgang fra i dag, mens alle andre må vente til senere på sommeren.

Artiklen i New York Times efterlader mange åbne spørgsmål om den nye tjeneste. Filmene kan ikke downloades, men kun streames, og det vides ikke, hvilket streaming- og DRM-system der skal anvendes. Det kan få betydning for, om f.eks. Mac OS- og Linux-brugere også kan være med. Prisen for filmene kendes heller ikke.

Til gengæld skulle det være sikkert, at brugerne kan vælge mellem at leje eller købe film - forskellen er dog kun, at sidstnævnte placeres i et online-filmbibliotek og kan hentes fra enhver netopkoblet computer.

Det kræver dog en hurtig netforbindelse, så forestillingen om at downloade en film hvis man keder sig under ferien er næppe helt realistisk.

Amazon har indgået en aftale med Sony, som skal indbygge systemet i sin Sony Bravia Internet Video Link. Det er en ekstern enhed til Sony-fjernsyn, hvor man så kan streame film direkte til fjernsynet. I fremtiden skal systemet indbygges direkte i fjernsyn fra Sony og andre producenter.

Der er tale om Amazons andet forsøg med video-downloads. Den første version, Amazon Unbox, betegnes som en fiasko. Brugerne skulle først hente et specielt program til videoafspilning og derefter vente på, at den tunge videofil blev hentet ned fra nettet. Desuden fungerede Unbox kun med Windows-computere og Tivo-bokse.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
JN Data A/S
Driver og udvikler it-systemer for finanssektoren.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Security Summit 2025: Her er truslerne – og sådan beskytter du dine kritiske data

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

19. august 2025 | Læs mere


Cyber Security Summit 2025 i Jylland

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

21. august 2025 | Læs mere


AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere