Følg TDCs råd og træd i spinaten

TDC råder sine 67.000 frastødte kunder at lave midlertidige redirects. Men det er det dummeste, de kan gøre, siger ekspert.

Vi anbefaler at kunderne laver redirect til deres nye hjemmeside indtil serverne slukkes samt registrerer deres nye hjemmeside hos de store søgemaskiner.

Sådan lyder rådet fra TDC til de næsten 70.000 kunder, som i næste måned bliver tvunget ud fra TDCs hjemmeside-system, som skal lukkes ned.

Men det råd er en vaskeægte bjørnetjeneste i ordets oprindelige betydning.

Søgemaskineekspert Mikkel deMib Svendsen er forundret over TDCs anbefalinger, som ifølge ham er nonsens for alle med en lille smule kendskab til søgemaskiners anatomi. Rådet om at tilmelde de nye hjemmesider til de gængse søgemaskiner kalder han ubrugeligt, da det ikke har nogen effekt.

Værre er det med redirects.

»Da jeg ikke går ud fra, at kunderne selv har mulighed for at eksekvere ”server side-kode” - altså PHP eller ASP - kan de ikke selv opsætte et korrekt redirect Så det TDC tænker på må være et client side redirect – enten med JavaScript eller META-refresh. Begge dele opfattes meget ofte som spam af søgemaskinerne og kan derfor ende med permanente skadelige virkninger for sitet,« siger Mikkel deMib Svendsen.

»Man skal generelt holde sig fra redirects, fordi de bliver opfattet af søgemaskinerne, fordi man viser søgemaskinen noget, men sender brugerne videre til en anden side,« siger Mikkel deMib Svendsen, der kun vil anbefale den såkaldte 301-redirect-kommando, som er en permanent viderestilling.

Den manøvre har han netop fået en mindre it-virksomhed til at lave for en kunde i stor stil, og han kan derfor ikke forstå, at TDC får det til at fremstå besværligt og dyrt at lave permanente redirects.

»Du ved, man siger, at en advokat lyver, når han åbner munden. På samme måde kan man sige, at en udvikler lyver, når han siger de berømte ord: ”Det kan ikke lade sig gøre”. Selvfølgelig kan det lade sig gøre. Det er fair nok, at man vil lukke en gammel løsning, som ikke er blevet vedligeholdt. Men selv om det koster nogle hundrede tusinde kroner at lave, så burde TDC være store nok til, at hjælpe deres kunder videre på en ordentlig måde,« siger deMib Svendsen.

Den nuværende løsning svarer til, at TDC-kunder bliver smidt ud af telefonbogen. Deres venner og pårørende skal nok finde frem til dem på et tidspunkt, men det er ikke den mest kundevenlige fremgangsmåde, mener Mikkel deMib Svendsen.

Vi lytter
I går meldte One.com og webhotellet Webname sig på banen for at hjælpe de nødstedte TDC-kunder med alternative hostingtilbud. I dag er rækken af firmaer vokset med firmaer, der vil hjælpe.

Surftown.dk har tilbudt at sende teknisk assistance til deres kollegaer hos TDC, hvis telegiganten fastholder, at det er tekniske problemer, der holder TDC fra at lave en løsning med permante redirects. Til det tilbud siger TDC:

»Vi er selvfølgelig altid interesseret i at lytte, hvis der er nogen, der kan foreslå os nogle løsninger, som vi ikke selv har tænkt på. Så Surftown er velkommen,« siger Ib Konrad Jensen fra TDCs presseafdeling.

Men TDC fastholder, at tjenesten er dødsdømt, og permanente henvisninger til de nye sider lyder også som en dødssejler.

Men gør i ikke jeres kunder en bjørnetjeneste, når i beder dem om at bruge nogle råd, som kan opfattes modsat af søgemaskinerne?

»Det mener jeg ikke. I vores FAQ henviser vi til flere forslag. Vi linker direkte til der, hvor man kan omregistre sin hjemmeside hos Google. Google har generelt nogle stærke værktøjer til det her. Det bedste træk er nok, at bruge Google til at finde de hjemmesider, der linker til ens side i øjeblikket, og så sende en mail til dem, som man finder det meste relevant at informere om flytningen,« siger Ib Konrad Jensen.

Til påstanden om, at TDC risikerer at sende sine kunder i unåde hos Google,

»Så vidt jeg ved, så er det ikke sådan, at Google opfatter det som manipulering i hvert eneste tilfælde af redirects. Og de her anbefalinger er lavet af TDC Hosting, som håndterer massevis af hjemmesider, så jeg har tiltro til, at de ved, hvad de taler om« siger Ib Konrad Jensen.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Computerworld Cyber Briefing: Cyberresiliens

    De fleste organisationer har en plan for recovery. Få ved dog, hvilke systemer der skal op at køre først for at holde forretningen i gang. Kom med, når vi ser nærmere på, hvordan Cohesity, Dustin og HPE hjælper organisationer med at definere og...

    It-løsninger | Horsens

    Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

    Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse