Danskerne elsker Macbooks med elendig holdbarhed

Thinkpads går sjældent i stykker - Macbooks ofte.

Bladet TÆNK har gennemført en interessant undersøgelse af holdbarheden på bærbare computere.

Bladet har spurgt et panel på 3200 danskere om deres erfaringer med de forskellige notebook-mærker, og hele 88 procent af ejerne af en bærbar fra Lenovo kan fortælle, at de aldrig har været ude for svigt fra deres kære computer. Kinesiske Lenovo, der står bag det gamle IBM-brand Thinkpad, lægger sig dermed i top på holdbarhedslisten foran seks andre mærker. I bunden af listen finder man Toshiba – her er det kun 67 procent af ejerne, der er sluppet for at sende deres maskine til reparation, og som er næstdårligst, når det gælder holdbarhed, finder man Apple. Kun 73 procent af ejerne af en Macbook er sluppet for problemer.

Trods den dårlige statistik i forhold til andre mærker er Apple-maskinerne tilsyneladende langt mere elsket af deres ejer-mænd og -kvinder end noget andet hardware .

Apple ligger nemlig som nummer eet på listen over de mærker, som ejerne helt sikkert vil anbefale til andre. Faktisk er Apple langt foran nummer to på listen, når det gælder anbefalelsesværdighed: hele 86 procent af Macbook-ejerne ville anbefale dyret til andre – Asus og Lenovo, der deler andenpladsen, bliver kun anbefalet af 54 procent af ejerne.

I bunden ligger Toshiba, som kun 28 procent vil anbefale til andre, og som næstdårligst Acer, der kun får varme ord med på vejen af 30 procent af ejerne.

I alt viser Tænk-undersøgelsen, at det i gennemsnit er hver femte bærbare compter, som går i stykker i løbet af fem år.

(Adgang til hele TÆNK-undersøgelsen kræver betaling)

Annonceindlæg fra Barco

Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

Navnenyt fra it-Danmark

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job