Tele-firmaer betaler 200 mio. for logning

Terrorlovens logningsbekendtgørelse, som ifølge flere eksperter vil være virkningsløs overfor terrorister, påfører telebranchen ekstraudgifter på 200 millioner kroner.

Anskaffelsensprisen var på 200 millioner kroner og prisen for at holde lognings-systemerne kørende ligger på 50 millioner kroner om året. Det oplyser brancheorganisationen Telekommunikationsbranchen ifølge Computerworld i dag.

»Det er selvfølgelig anslået, men det er det tal, vi har forelagt myndighederne, og som der er taget udgangspunkt i,« siger Ib Tolstrup, til Computerworld.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Netværksteknikere til design, drift og vedligehold ved Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    Vivant ApS

    Team Lead – Support & Operations

    Københavnsområdet

    Ennova A/S

    Senior Developer

    Midtjylland

    Annonceindlæg fra Context&

    Når AI løber fra organisationen

    Teknologien udvikler sig hurtigere end virksomhedernes struktur, processer og ledelse kan følge med.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job