PDA med indbygget mobiltelefon

Så kom den endelig, den kombinerede PDA og mobiltelefon. Xda'en fra mmO2, der bygger på Pocket PC 2002 operativsystemet har alle PDA'ens egenskaber - og så kan man ringe fra den.

British Telecoms mobilafdeling, mmO2, benyttede lanceringen af Microsofts Pocket PC 2002 til selv at præsentere en lille verdenssensation. Brugerne har ventet på den i årevis, branchen har lovet at den ville komme, men der skulle altså en mobiloperatør til at skabe den - en kombineret PDA og mobiltelefon. Der er dog desværre ikke planer om at sende den ud i Danmark.


Xda fra mmO2 er baseret på Microsofts nye Pocket PC 2002 operativsystem. Den kan benytte både GSM nettet og GPRS, så man kan udnytte den indbyggede Internet Explorer til at besøge hjemmesider og hente e-mail. Da enheden er baseret på Pocket PC 2002 får man desuden både Pocket Word, Pocket Excell, Media Player og Microsoft Reader til e-bøger med i købet. Via Media Player kan den i øvrigt benyttes som MP3-afspiller. Som andre PDA'er kan den synkronisere data med den stationære pc ved hjælp en den medfølgende holder.


Bag xda'ens sølvfarvede overflade gemmer der sig en 206 MHz Intel StrongARM processor og 32Mb RAM. Den berøringsfølsomme TFT-skærm, der er 240 x 320 pixels, kan vise 4096 farver, og så er xda'en udstyret med en udvidelsesport til SD hukommelseskort (MMC Card). Den vejer sølle 186 gram.


Der er desværre ingen umiddelbare planer om at udsende xda'en på det danske marked, da mmO2 ikke har nogen samarbejdspartnere i Danmark. I første omgang er det kun englænderne, irerne, tyskerne og hollænderne, som får glæde af vidunderet. mmO2 fortæller desuden, at xda'en er udstyret med en SIMM-lock, så det ikke er muligt at importere enheden til Danmark og benytte et SIM-kort fra en dansk operatør.


Men man kan jo håbe på, at operatører med danske forbindelser hermed har fået gode ideer...

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

    Niels Bjørndal Nygaard

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

    Søren Vindfelt Røn

    Norriq Danmark A/S

    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S