Dansk talegenkendelse, en handicapvenlig Linux-løsning og et nyt værktøj til ordblinde er nogle af de projekter, som modtager støtte fra en investeringspulje, der administreres af IT- og Telestyrelsen.
Blandt 25 ansøgninger om støtte er der udvalgt fire projekter, der får en samlet støtte på fem millioner kroner.
Det største beløb på 2,3 mio. kr. går til Aalborg Universitet, der udvikler et system til internet-navigation for bevægelseshæmmede baseret på dansk talegenkendelse.
Dansk Videnscenter for ordblindhed får 1,7 mio. kr. til udviklingen af et nyt it-baseret værktøj, som skal hjælpe dem, der har problemer med korrekt stavning.
En dansk handicapvenlig Linux-løsning fra UNI-C støttes med 800.000 kr., og en fremviser af elektroniske opslagsværker for blinde modtager 170.000 kr.
»Det er fire spændende projekter, der vil give de handicappede nye muligheder på nettet og ved computeren. Samtidig vil projekterne komme alle danskere til gode. At surfe på nettet ved at tale til computeren i stedet for at bruge tastatur og mus lyder bestemt lovende,« kommenterer videnskabsminister Helge Sander.