Tvungen sikkerhedstjek for at besøge det offentlige

Hvis du vil besøge Skat.dk eller dit lokale biblioteks hjemmeside, så skal din computer være behørigt beskyttet og opdateret. Ellers er det offentlige lukket land på nettet. Det er konsekevensen af et forslag fra Teknologirådet.

Teknologirådet anbefaler, at danskere kun må bruge det offentlige på nettet, hvis deres computer er beskytte og opdateret. Det skal højne opmærksomheden på it-sikkerhed. Men forslaget er næppe muligt at gennemføre


En rapport fra Teknologirådet indeholder blandt andet anbefalinger om, at der bør udvikles en hardware-baseret digital identitet, og at internetudbyderne skal blokere hjemmesider, der indeholder skadelig kode. Hele rapporten kan downloades her (pdf).

Men det er forslaget, om at lade det offentlige udføre tjek af borgernes computere, der har skabt mest debat.

Rent praktisk skal din computer opfylde en række krav til antivirus. Opfylder den ikke kriterierne, får du ikke den attest, som skal være nødvendig for at besøge offentlige hjemmesider. Du henvises i stedet til en hjemmeside, der indeholder informationer, telefonnummer til en hotline og links til gratis antivirusprogrammer.

I sin rapport skriver Teknologirådet, at kontrollen ikke sker for at beskytte offentlige hjemmesider, men for at beskytte brugerne - ud fra devisen: Jo flere syge børn, der er i vuggestuen, desto større risiko er der for, at dit eget barn også bliver smittet.

»Tanken bag Pc-syn er at hjælpe de private brugere. For de efterspørger hjælp. It-sikkerhed er et område, som vi lader stå til, når det kommer til det private,« siger projektleder i Teknologirådet Bjørn Bedsted.

»Der har været meget hård debat af forslaget, og det er klart, for det overskrider en grænse. Men på den anden side, så har mange jo en masse tredjeparts software installeret, som de stoler på, så hvorfor kunne man ikke installere Pc-syn, som alene tjekker for opdateringer og antivirus-programmer,« spørger Bjørn Bedsted.

Ole Schmitto fra it-sikkerhedsfirmaet eSec mener, at forslaget er svært at gennemføre.

»Jeg er jo Mac-bruger, så hvordan forholder systemet sig til det? Eller med Linux-maskiner? Eller hvad hvis jeg har lavet en selvstændig applikation. Der findes jo masse af applikationer, som ikke er farlige, men som ikke vil kunne genkendes af et sådan system,« påpeger Schmitto.

Nicholai Kramer Pfeiffer fra arbejdsgrupen erkender, at idéen om Pc-syn kan virke provokerende. Han forklarer, at det nu er op til andre parter at undersøge de tekniske aspekter ved idéen.

Det kan skurre i ørene på Christian Wernberg-Tougaard fra det nystiftede Rådet for Større IT-sikkerhed. Han var sidste år med til at lave en sikkerhedsrapport under Teknologirådet, der blev præsenteret under stor bevågenhed.

»Men ikke et eneste af vores anbefalinger er udmøntet i nogen konkrete forslag. Der er blevet brugt en masse eksperters tid, men det halter med eksekveringen, og det er nok meget betegnende for den måde, vi håndterer it-sikkerhed i Danmark. Vi snakker meget men gør ikke noget ved det,« siger Christian Wernberg-Tougaard

Ole Schmitto anerkender rådets forsøg på at komme med konkrete forslag, men han mener at fokus er forkert.

»Mange af de her rapporter ender ofte med, at it-sikkerhed er samfundets opgave, men det mener jeg ikke. Hvis vi siger det til borgerne, så læner de sig bare tilbage og få en falsk trykhedsfornemmelse.«

Flere firmaer tilbyder i øvrigt allerede frivillige pc-tjek.

Annonceindlæg fra Conscia

Få en hurtigere, billigere og mere sikker AI-rejse

Slip for uforudsigelige omkostninger i skyen og opnå fuld datakontrol med en AI-pod, der samler al nødvendig infrastruktur i dit eget datacenter.

Navnenyt fra it-Danmark

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S