Ny processor fra Sun

I tirsdags afslørede Sun en ny chip til deres low-end servere, hvor der er presset mere processorkraft sammen på mindre plads.

Det drejer sig om en ny udgave af deres UltraSparc betegnet IIIi og med kodenavnet Jalapeno. Processoren skal bruges i servere med mellem en og fire processorer.


Sun forventes at sende servere på markedet med de nye UltraSparc IIIi til næste år. Virksomheden vil komme med servere med henholdsvis to og fire processorer med kodenavnet Chalupa til erstatning for deres Netra linie.


De nye servere skal tage konkurrencen op med servere baseret på Intel processorer og Microsoft software i den billige ende af serverskalaen. Sun regner med at prissætte serverne så lavt, at de også prismæssigt kan konkurrere med "Wintel"-systemerne.


(Kilde: www.infoworld.com)

    Læses lige nu

      Annonce

      Digitaliseringsstyrelsen

      Udbuds- og kontraktjurist til Kontor for MitID

      Københavnsområdet

      Capgemini Danmark A/S

      Head of Digital Trust & Security

      Midtjylland

      Forsvarets Efterretningstjeneste

      Network engineer - Routing & Switching

      Københavnsområdet

      Annonceindlæg fra inspirit365

      AI ændrer spillereglerne for ERP-konsulenterne

      ERP-systemerne er på vej fra primært at registrere og planlægge til også at kunne handle på virksomhedernes vegne.

      Navnenyt fra it-Danmark

      Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

      Maria Juliane Friedrichsen

      Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

      Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

      Nikolaj Henrik Pieter Jansen

      Norriq Danmark A/S

      EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

      Michael Banegas Madsen

      EG Danmark A/S

      Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

      Morten Jakobi

      Fellowmind Denmark A/S