Brand-ramt hosting-center genopbygges på rekordtid

Siden branden i sidste måned har InterXion måtte benytte en kostbar alternativ infrastruktur for at skaffe strøm. Selskabet håber at kunne tage en spritny infrastruktur i brug i næste måned. Det er en proces, der normalt tager et halvt år.

Der er gået næsten en måned siden en brand tvang co-location-giganten InterXion i Ballerup til at afbryde for strømmen og dermed slukke for utallige danske hjemmesider og servere. Datacentret kom i drift i løbet af otte timer efter branden, men stadig i dag er det midlertidige nødsystemer, der skaffer strøm og køling til centret, der agerer driftscenter for hundredvis af større og mindre virksomheder.

Kunderne har ifølge InterXaction-direktør Peder Bank ikke haft grund til bekymring over forsyningsikkerheden. Selvom strømmen til det 2500 kvadratmeter store datacenter leveres gennem et hastigt opsat nødsystem, har det ikke betydet nedsat redundans i forsyningen.

Til gengæld har der været grund til bekymrede miner hos Peder Bank selv. Det midlertidige strøm-set up, der har kørt siden branden den 22. maj, er usædvanligt kostbart. Det skyldes, at den elektricitetsmæssige infrastruktur, som er nødvendiog i et datacenter af InterXions størrelse, både er stærkt kompleks og stærkt krævende.

"Den alternative infrastruktur er hamrende dyr i drift, for den kræver blandt andet, at tre mand skal være koblet på 24 timer i døgnet alle ugens dage," fortæller Peder Bank.

Hans mål er at kunne tage et ny, permanent infrastruktur i brug i begyndelsen af juli. Kunderne blev i går varskoet om, at man vil flytte fra det midlertidige set-up til det nye, permanente setup i uge 27 og 28. Flytningen vil foregå ved at man flytter en line ad gangen, hvorfor de enkelte servere skal hoppe fra A til B-forsyning.

Hvis det lykkes at få alt til at klappe i juli, vil selskabet formentlig have slået en slags rekord. Ifølge Peder Bank tager processen med at designe og implementere en ny elektricitetsmæssig infrastruktur i datacenter-klassen mindst et halvt år under normale forhold. Hos InterXion har man forsøgt at gøre det på en måned.

"Det er jo ikke nogen helt tilfældig lille sikring, der skal skaffes. Alene batterierne vejer 42 tons, og de tavler, der skal bruges til omkobling, tager det omkring 10.000 mandetimer at bygge. Noget af det gear, der skal skaffes hjem fra fjernøsten, nemlig to store UPS'er, transporteres normalt pr. skib på grund af størrelsen. I denne ombæring har vi bedt om at få det sendt med fly," fortæller datacenter-direktøren.

Eftersom kunderne specifikt betaler for at få deres servere opbevaret og driftet et sikkert sted, er det svært at komme uden om spørgsmålet om branden, der lagde halvdelen af InterXion ned: Kan det ske igen?

"Den specifikke hændelse, vi var udsat for, vil ikke kunne ske igen. Men jeg har været i branchen i så mange år, at jeg ved, at uanset hvor mange nitaller man har i sin oppetids-procent, så vil der altid være et ettal. 100 procent findes simpelthen ikke," siger InterXions danske direktør.

Hvad der specifikt skete i det hændelsesforløb, der førte til nedbruddet, er fortsat ved at blive undersøgt af Brandteknisk Institut, hvorfra InterXion stadig afventer en rapport.

Annonce

Annonceindlæg fra Computerworld

Cyber Security Festival 2026:

Årets program sætter fokus på cybersikkerhed som samfundssikkerhed

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S