Zombie-virus angriber Danmark

En ny virus har vokset sig så stor i Danmark, at den nu udgør 80 procent af den samlede virus-aktivitet. Når en pc bliver ramt, bliver den til en zombie, der styres af forfatteren fra det østlige Rusland.

En variant af Bagle - W32.Bagle-FJ.worm - er ved at få fat i danske computere. Virussen blev sendt i omløb torsdag i sidste uge, men er først nu ved at sprede sig hurtigt.

På nuværende tidspunkt udgør virussen 80 procent af den samlede orm-aktivetet ifølge sikkerhedshuset CSIS.

»Den er nederdrægtig, fordi den indfanger almindelige folks computere i et zombie-netværk, hvor forfatteren til virussen har kontrol over pc'erne. Dermed kan han bruge zombie-computerne til for eksempel at sende spam med,« siger it-sikkerhedsekspert Peter Kruse fra CSIS.

Virussens bagmand sidder i det allerøstlige Rusland. Selvom myndighederne har haft ham under lup de sidste to år, så har man endnu ikke kunne røre ham.

»Man skal som altid ikke åbne vedhæftede filer fra folk, man ikke kender. Hvis man er bange for at ens computer er inficeret, så kan man mange steder på nettet gratis scanne sin pc og få fjernet virussen,« siger Peter Kruse.

Læses lige nu

    Politiets Efterretningstjeneste

    Er du vores næste hacker i Århus eller København?

    Midtjylland

    Banedanmark

    Senior Service Delivery Manager / PMO Lead

    Københavnsområdet

    Kompasbank A/S

    AI & Data Engineer

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Conscia

    Få en hurtigere, billigere og mere sikker AI-rejse

    Slip for uforudsigelige omkostninger i skyen og opnå fuld datakontrol med en AI-pod, der samler al nødvendig infrastruktur i dit eget datacenter.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Christian Pedersen,  emagine Consulting A/S, er pr. 1. februar 2026 udnævnt som Chief AI Officer. Han beskæftiger sig med opkvalificere emagines ansatte, udvikle interne AI-værktøjer og levere AI-projekter for kunderne. Som leder af et nye AI-team skal han også udvikle og lancere AI-produkter til markedet. Udnævnelse

    Christian Pedersen

    emagine Consulting A/S

    Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Jul Jakobsen

    Region Nordjylland

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS