Intel klar med 160GB SSD-harddisk i andet kvartal

Intel går snart rigtig ind i kampen om markedet for Solid State Drives, de såkaldte SSD-harddiske, og ser ud til at kunne lede markedet lynhurtigt.

Intel meddeler at man i andet kvartal er klar med en 160GB SSD-harddisk. De nye harddiske vil benytte den nye og hurtige SATA II standard og vil kunne fåes i både en 1,8 og en 2,5 tommers version. Dermed åbnes sluserne for en mere konkurrencepræget marked, der netop nu domineres af Toshiba, Samsung og SanDisk.

Intels nye tiltag på SSD-markedet ventes at blive omsat til rigtig godt nyt for forbrugerne, idet Intels nye diske har højere kapacitet end nogen andres. Den nuværende maskimale større er nemlig 64 Gb, som den der er sat i MacBook Air og Samsung har meddelt at man først regner med at lancere en SSD-harddisk på 128 GB i tredje kvartal.

Foruden mere plads på Intels diske, ventes de også at blive hurtigere end de nuværende og dermed sætte skub i et hastighedskapløb mellem de store producenter, igen til gavn for forbrugerne, der kan forvente stadigt hurtigere maskiner, som følge af meget hurtige diske.

Samsungs hurtigste diske kan læse 100MB data i sekundet, men Intel lover at deres nye harddiske langt vil overgå det.

Endelig ventes Intels indtog på markedet med fuld skrue også at påvirke priserne i en nedadgående retning, i hvert fald på sigt og i takt med at konkurrencen øges.

En MacBook Air med 64GB solid-state drive i stedet for traditionel harddisk koster netop nu godt 7000 kroner ekstra.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Barco

    Er jeres mødelokaler sikre nok?

    Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank